O godzinie 13:18 strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 14 otrzymali zgłoszenie o kolizji na ul. Przyczółkowej.

Do SK KM PSP m. st. Warszawy wpłynęło zgłoszenie o pożarze na ogródkach działkowych w Ząbkach przy ul. Batorego, gdzie zadysponowany został zastęp GBA z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 15.

W rejonie operacyjnym KP PSP Wołomin doszło do pożaru samochodu. Na miejsce został zadysponowany zastęp GBA z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 15.

Dzisiaj w rejonie chronionym Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 12 strażacy byli dysponowani dwa razy do pożarów nieużytków rolnych na dużej powierzchni. Pożary miały miejsce pomiędzy Wałem Miedzeszyńskim, a rzeka Wisłą.

Yerba mate jest stosunkowo nowym produktem rynkowym w Polsce, ale coraz bardziej zyskuje na popularności przede wszystkim ze względu na swoje prozdrowotne działanie. Inaczej zwana jest herbatą jezuicką lub paragwajską i została odkryta przez Indian. Produkowana jest z liści krzewu, a napar od wieków wykazuje cenne właściwości dla ludzi. W plemionach przed wiekami uznawana była za napój-cud, gdyż oprócz pobudzania i rozjaśniania umysłu minimalizowała także poczucie głodu.

Alternatywa herbaty i kawy?

Wiele osób pije kawę lub herbatę po to, aby się obudzić z rana. Podobnie działa to w przypadku yerba mate, która właściwości pobudzające zawdzięcza wysokiej zawartości kofeiny będącej zarazem składnikiem naturalnym, a nie dodatkiem, co warte jest podkreślenia. Kolejnymi naturalnym składnikami wpływającymi na pobudzenie są substancje z grupy alkaloidów.

Yerba mate – pij i żyj zdrowo

Kofeina – zwana mateiną w tym naparze – stanowi podobny udział procentowy w porównaniu do składu kawy. Substancja ta wchłania się bardzo szybko, dzięki czemu przyśpiesza proces metabolizmu w organizmie i stymuluje działanie układu nerwowego. Wpływa także na jakość pracy nerek, zmniejsza uczucie zmęczenia psychicznego i fizycznego oraz podnosi ciśnienie krwi.

Jak przygotować yerba mate?

Nie jest to zbyt skomplikowany mechanizm. Tym bardziej, że naczynie i specjalną ‘łyżeczkę’ można bardzo tanio kupić w internecie, podobnie jak sam susz. Najprościej mówiąc, musimy mieć jakieś naczynko do zaparzania (ale równie dobrze może być to kubek). Potrzebna będzie również słomka wyposażona w sitko, co znacznie usprawnia picie (aby nie pić razem z suszem, podobny efekt do kawy fusiastej). Przy pierwszym parzeniu dobrze jest wsypać nieco mniej suszu niż rekomendowane na opakowaniu. Do naczynka należy dodać nieco zimnej wody po to, żeby lekko zwilżyć susz. Zapobiegnie to ewentualnym stratom smaku oraz właściwości. Ten krok jednak nie jest konieczny. Można od razu nalać gorącą wodę (najlepiej, aby nie przekraczała 75 stopni). Co ciekawe, do jednego suszu można dolewać wody kilkakrotnie. Jeśli po którymś uzupełnieniu naczynia yerba mate zaczyna tracić smak, należy przestać pić. Niektórzy smakosze urozmaicają sobie napar, dodając troszkę cukru, miodu lub kilka kropli cytryny.

 • Usłyszał zarzut za kradzież portfela

  Kryminalni z Bielan zatrzymali 47-letniego mężczyznę, który na terenie placówki medycznej zabrał z torebki portfel z pieniędzmi i dokumentami. Zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamery monitoringu. Teraz mężczyźnie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 • Wpadł z narkotykami, kierował pod ich wpływem

  Żoliborscy śledczy przedstawili zarzut 19-latkowi, który kierował samochodem pod wpływem narkotyków. Mężczyzna został zatrzymany przez stołecznych wywiadowców. To nie jedyne kłopoty młodego kierowcy. Policjanci znaleźli w jego aucie torebkę z marihuaną. Teraz grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

 • Odpowie nie tylko za łapówkę

  Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą wolskiej komendy zatrzymali mężczyznę podejrzanego o próbę udzielenia korzyści majątkowej w zamian za odstąpienie od czynności służbowych. Z ustaleń wynika, że, kiedy funkcjonariusze namierzyli go wraz z nielegalnymi papierosami, ten próbował ratować się łapówką. 42-latek już usłyszał zarzut. Odpowie jeszcze za posiadanie papierosów bez akcyzy.

 • Dzielnicowy pomógł w odzyskaniu hulajnogi

  O tym, że dobry dzielnicowy ma prawdziwie policyjny zmysł śledczy, przekonał wszystkich jeden z józefowskich policjantów pierwszego kontaktu z obywatelem. Dzielnicowy oprócz tego, że dowiedział się, gdzie może znajdować się hulajnoga, to jeszcze ustalił podejrzanego o jego kradzież 17-latka i 16-latka. Hulajnogę odzyskano i oddano w prawowite ręce. 17-latek będzie teraz odpowiadał jak dorosły za popełnioną kradzież, natomiast występek nieletniego oceni sędzia rodzinny. Policjanci przypominają o sankcji karnej za takie przestępstwo. Grozi za to kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 • Przyjechał kradzionym rowerem do Józefowa i ukradł kolejny

  Policjanci z Józefowa wykryli sprawę kradzieży roweru, do której doszło pod koniec marca w rejonie miejskiego basenu. Kradzież ta była dość nietypowa, bo podejrzany, którego postać zarejestrował monitoring, przyjechał na „skok” skradzionym w Warszawie rowerem publicznym „Veturilo”. Jeden skradziony zostawił po to, aby zabrać drugi. Policjanci najpierw namierzyli lombard w Warszawie, do którego trafił jednoślad, a później z południowo-praskimi kryminalnymi zatrzymali podejrzanego i odzyskali rower. 19-latek z Warszawy usłyszał już zarzut karny i dobrowolnie poddał się karze. Udowodniono mu jeszcze dwie kradzieże rowerów z 2018 roku.

 • W trosce o bezpieczeństwo dzieci – spotkanie w Oddziale Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych

  Asp. szt. Jacek Błaszczyk z zespołu ds. prewencji kryminalnej z wolskiej komendy uczestniczył w spotkaniu z rodzicami. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem Niepełnosprawnych. Miało ono na celu wskazać rodzicom, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się ich dzieci i jak należy na nie reagować.

 • Zatrzymany przez policjantów odpowie za znęcanie się nad ojcem

  Wystarczył jeden telefon, by policjanci z Targówka zatrzymali 38-letniego mężczyznę, który znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoim ojcem. Łukasz F. przez ostanie kilka miesięcy wszczynał awantury, w trakcie których bił i poniżał 68-latka. Prokurator zastosował wobec zatrzymanego środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru. Mężczyzna musi również opuścić wspólnie zamieszkiwany z ojcem lokal i ma zakaz zbliżania się do niego. Za przestępstwo, którego dopuścił się Łukasz F. grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 • Dozór za kradzież rozbójniczą

  Dyżurny komendy w Pruszkowie otrzymał zgłoszenie o kradzieży rozbójniczej, do której doszło w jednej z placówek handlowych na terenie miasta. Jak ustalili policjanci, mężczyzna usiłował wynieść ze sklepu towar, nie płacąc za niego. Wtedy zainterweniował pracownik ochrony. Między nim a mężczyzną, doszło do szarpaniny. Policjanci zatrzymali 19-latka, a sąd zastosował wobec niego dozór policyjny.

 • Długo nie cieszyli się skradzionym telefonem. Odpowiedzą za rozbój

  Nawet do 12 lat pozbawienia wolności grozi dwóm młodym mężczyznom, którzy zaatakowali 14-latka i ukradli mu telefon. 18 i 20-latek zostali zatrzymani przez policjantów z wydziału wywiadowczo - patrolowego na Pradze Północ. Obaj byli pijani. Policjanci odzyskali również skradziony nastolatkowi telefon. Sąd na wniosek prokuratora aresztował Damiana H. i Kamila L. na trzy miesiące.

 • Dla Ciebie zginął policjant, dla mnie tata. Wystawa w Sejmie RP

  W Sejmie RP została uroczyście otwarta wystawa „Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata” przygotowana przez Fundację Dorastaj z Nami. Wystawa poświęcona jest pamięci żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy polegli lub zostali poszkodowani podczas wykonywania obowiązków służbowych w kraju i na misjach poza granicami naszego państwa.

 • Policjanci nie odpuszczają oszustom podającym się za nich

  Kolejne dwie osoby zatrzymane przez mokotowskich kryminalnych zostały aresztowane na 3 miesiące. Izabela Z. i Krzysztof K. działali w duecie, jako tzw. „telefoniści”. Policjanci zatrzymali ich chwilę po tym, jak odebrali od pokrzywdzonej 25.000 zł. Podejrzani byli tak zaaferowani udanym skokiem, że usiedli na ławce między blokami w pobliżu jednego z policjantów, który ich obserwował i rozmawiali o swoich przestępczych sukcesach, omawiając kolejny plan. Bardzo się zdziwili, kiedy chwilę później, funkcjonariusz z kolegami, zakładał im kajdanki. Oboje trafili do policyjnych aresztów, a następnie usłyszeli zarzuty oszustwa, za które mogą spędzić nawet 8 lat w więzieniu.

 • Funkcjonariusze Policji i KAS zlikwidowali dwa magazyny z podrobionymi perfumami i odzieżą

  13 tys. fiolek perfum, 588 par skarpet, 1205 koszul z naniesionymi zastrzeżonymi znakami towarowymi światowych marek, przechwycili podczas wspólnej akcji przeprowadzonej w powiecie pruszkowskim policjanci z Wołomina i funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno Skarbowego. Szacunkowa wartość rynkowa zabezpieczonego mienia to około 3,7 mln złotych. Do sprawy zatrzymano mężczyznę i kobietę, którym już zostały przedstawione zarzuty dotyczące naruszenia ustawy prawo własności przemysłowej.

 • Policjanci i prokuratura ustalają okoliczności śmierci 40-latka

  Mokotowscy policjanci i prokuratura ustalają okoliczności śmierci 40-letniego mężczyzny, który wczoraj wieczorem przy ul. Sobieskiego w Warszawie został zaatakowany i ugodzony nożem przez młodszego napastnika. W wyniku bezpośrednich działań policjantów zatrzymany został 29-letni podejrzany. Był agresywny. Miał około 1,5 promila alkoholu w organizmie. Na miejscu pracowali kryminalni, prokurator, lekarz, policyjni technicy. Przeprowadzono oględziny, zabezpieczono ślady, przesłuchano świadków oraz wykonano szereg innych czynności, które pozwolą na wyjaśnienie tej sprawy.

 • Zatrzymany mężczyzna w związku z napaścią na plebanii

  Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę, który miał zaatakować pokrzywdzonego na terenie plebanii. Do napaści doszło również na księdza, który chciał pomóc pokrzywdzonemu. Na miejsce została wezwana karetka pogotowia, która udzielała pomocy pokrzywdzonym oraz obezwładnionemu mężczyźnie. Zostali oni przewiezieni do szpitala. W wyniku tego zdarzenia mężczyzna, zaatakowany jako pierwszy, zmarł na skutek odniesionych obrażeń. Policjanci nadal wykonują w tej sprawie czynności.

 • 2019 01 uniwersalne 37Pogoda jeszcze niezbyt wiosenna, ale pierwsi amatorzy trawki wyszli już do parków. Jeden z nich zabrał ze sobą do Parku Skaryszewskiego piwo i suszoną „trawkę”.

  2018 uniwersalne w radiowozie 02Minęła północ, gdy strażnicy miejscy z IV Oddziału Terenowego otrzymali zgłoszenie o nietrzeźwym. Mężczyzna o azjatyckich rysach leżał na chodniku przy skrzyżowaniu ul. Olbrachta i Szczecińskiego.