Od 2008 roku Biuro Prewencji KGP uczestniczy w organizacji plebiscytu „Policjant, którymi pomógł”, którego inicjatorem jest Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Istota przedsięwzięcia polega na wyróżnieniu funkcjonariuszy, którzy w ocenie społecznej charakteryzują się wyjątkowym profesjonalizmem w zakresie pomocy osobom pokrzywdzonym przemocą w rodzinie.

W dotychczasowych edycjach przedsięwzięcia wyróżnieni zostali funkcjonariusze reprezentujących jednostki organizacyjne Policji na terenie całego kraju.  Reprezentowali zarówno służbę prewencyjną, jak i kryminalną Policji. Poza wysoką oceną społeczną służby ww. policjanci posiadają wyróżniającą opinię służbową, co każdorazowo było potwierdzane stanowiskiem przełożonych i podkreślane podczas gali wręczenia nagród. W roku 2008 uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się podczas konferencji „Razem bezpieczniej”, w 2009 r. połączona została z seminarium organizowanym przez Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, natomiast w latach 2010 i 2011 odbyła się podczas centralnych obchodów Święta Policji w Warszawie.

Procedura zgłaszania policjantów do konkursu „Policjant, który mi pomógł”, odbywa się przez cały rok z wykorzystaniem formularzy zgłoszeniowych, które bezpośrednio wpływają do Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, (ul. Korotyńskiego 13 w Warszawie). Kandydatów, zgodnie z regulaminem konkursu, zgłaszać mogą osoby indywidualne, organizacje i instytucje (z wyjątkiem Policji). Laureatów Konkursu wybiera Kapituła, w skład której wchodzą pracownicy Pogotowia „Niebieska Linia”, laureaci poprzednich edycji oraz przedstawiciel Biura Prewencji KGP. Typowanie kandydatów odbywa się na podstawie szczegółowej analizy uzasadnień zawartych w formularzach zgłoszeniowych. Liczba zgłoszeń odnoszących się do poszczególnych kandydatur stanowi tylko jedno z kryteriów oceny. Przede wszystkim pod uwagę bierze się zaangażowanie kandydatów w działania na rzecz wdrażania w środowiskach lokalnych systemowych rozwiązań w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ich doświadczenie i zaangażowanie w pomoc ofiarom dotkniętym przemocą.

Z uwagi na pozytywny odbiór społeczny inicjatywy przedsięwzięcie to (od pierwszej edycji) objęte zostało patronatem honorowym Komendanta Głównego Policji, a gala wręczenia nagród wpisana została w scenariusz centralnych obchodów Święta Policji. Zgodnie z przyjętymi założeniami XIII edycja konkursu „Policjant, który mi pomógł” trwać będzie do 31 maja 2020 r. i ma na celu wyłonienie do wyróżnienia 5 policjantów zgodnie z powyżej wskazanymi zasadami.

Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.niebieskalinia.pl oraz www.policja.pl. Formularze zgłoszeniowe można nadsyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pocztą na adres: "Niebieska linia", 02-121 Warszawa, ul. Korotyńskiego 13.