Pierwsza wizyta u psychologa – co warto wiedzieć?

Pierwsza wizyta u psychologa może być dość stresującym wydarzeniem. Wiele osób przed spotkaniem ze specjalistą odczuwa wewnętrzny niepokój, wynikający z niepewności co do jego przebiegu oraz zawstydzenie, będące najczęściej spowodowane lękiem przed opowiadaniem o swoich prywatnych, psychicznych problemach. Obawy te są zupełnie naturalne, szczególnie wtedy, gdy nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z pomocy psychologicznej, co nie zmienia jednak faktu, że potrafią spowodować niemały dyskomfort. By nieco rozwiać wątpliwości i lęk związany z pierwszą wizytą u psychologa, przedstawiamy, jak ona przebiega.

Miejsce i czas trwania wizyty

Wizyta psychologiczna może być przeprowadzona zarówno stacjonarnie, jak i on-line. W pierwszym przypadku odbywa się ona w gabinecie psychologa. Urządzony jest on zwykle w taki sposób, by osoba korzystająca z pomocy specjalisty mogła poczuć się jak najbardziej komfortowo i bezpiecznie. Ma to na celu przede wszystkim ułatwić jej otworzenie się przed psychologiem i mówienie o swoich problemach. Wizyty on-line odbywają się natomiast poprzez komunikatory internetowe. Na takie rozwiązanie najczęściej decydują się ci, którzy z różnych przyczyn nie mogą lub też nie chcą spotykać się ze specjalistą w gabinecie. Wówczas osoba mająca dostęp do Internetu może skontaktować się z psychologiem z dowolnego miejsca na świecie. Zarówno stacjonarne, jak i zdalne formy wizyt oferuje poradnia psychologiczna Harmonia.

Czas trwania pierwszej wizyty może różnić się w zależności od specjalisty, z którego usług zdecydowaliśmy się skorzystać oraz od charakteru problemu, który chcemy rozwiązać. Co do zasady spotkanie takie trwa około 50 minut, a w przypadku par – około 70-90 minut.

Przebieg pierwszej wizyty u psychologa

Pierwsza wizyta u psychologa ma charakter wizyty zapoznawczej i opiera się głównie na wywiadzie psychologicznym, nie zaś na postawieniu diagnozy. Specjalista będzie chciał przede wszystkim nieco poznać Ciebie, sytuację, w której się znalazłeś/znalazłaś oraz poznać powód, który skłonił Cię do udania się po pomoc. Na spotkaniu takim padają pytania związane z opisywanymi przez Ciebie problemami – jak długo trwają, kiedy się zaczęły oraz jakie emocje się z nimi wiążą. Psycholog poinformuje również o tym, że obowiązuje go tajemnica zawodowa i wspólnie z Tobą ustali zasady kontraktu, w tym długość trwania spotkań, częstotliwość ich odbywania się oraz cel, który chcesz poprzez nie osiągnąć. Warto pamiętać, że jako pacjent również możesz zadawać pytania, np. o sposoby i organizację pracy specjalisty.

Stresu związanego z pierwszą wizytą u psychologa doświadcza bardzo wiele osób. Warto jednak pamiętać, że udanie się po pomoc psychologiczną to pierwszy krok do pokonania trudności psychicznych, z którymi się zmagasz!