Sinfonia Varsovia na muzycznym tournée po stolicy
Warszawska scena muzyczna ożywa z festiwalem Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu, który zapowiada serię koncertów i wydarzeń dla mieszkańców miasta. Od majowego koncertu otwarcia z udziałem Warszawskiego Chóru Obywatelskiego aż po innowacyjny koncert finałowy, gdzie publiczność zasiądzie wśród orkiestry - to obietnica niezapomnianych wrażeń muzycznych.
  1. Start festiwalu 13 maja w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej z IX Symfonią Beethovena.
  2. Światowe i polskie premiery dzieł współczesnych kompozytorów w czerwcu.
  3. Interaktywne doświadczenie muzyczne „Usiądź w orkiestrze” w Pawilonie Koncertowym.
  4. Koncerty kameralne i specjalne wydarzenia dla dzieci na początku czerwca.

Uroczyste otwarcie z europejskim akcentem

13 maja, w rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej, warszawscy mieszkańcy będą mieli okazję uczestniczyć w koncercie inauguracyjnym festiwalu. W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, pod batutą węgierskiego dyrygenta Henrika Nánási, wykonana zostanie IX Symfonia d-moll Ludwiga van Beethovena. Występ ten będzie miał dodatkowe znaczenie dzięki udziałowi Warszawskiego Chóru Obywatelskiego oraz solistów o międzynarodowej renomie.

Premiery i ekskluzywne występy

W ramach festiwalu odbędą się dwie ważne premiery. Pierwsza z nich, światowe prawykonanie Western – II Koncertu wiolonczelowego Nielsa Rønsholdta, zaplanowano na 4 czerwca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego. Drugie ważne wydarzenie, polska premiera Incontri Piotra Mossa, odbędzie się 28 maja w Muzeum Historii Polski, celebrując 75. urodziny kompozytora.

Innowacyjne podejście do koncertowania

Na zakończenie festiwalu, 9 czerwca, Sinfonia Varsovia zaprosi publiczność do niezwykłego doświadczenia - koncertu w formacie „Usiądź w orkiestrze”. W Pawilonie Koncertowym przy Grochowskiej 272, muzycy rozmieszczą się wokół publiczności, co pozwoli słuchaczom na bezprecedensowe doświadczenie bycia w samym sercu orkiestry. Koncert poprowadzi Joolz Gale, a całość wieczoru skoordynuje dyrektor orkiestry Janusz Marynowski.

Spotkania z muzyką dla najmłodszych

Specjalnie dla najmłodszych melomanów przygotowano atrakcje w Teatrze Lalka, gdzie 1 czerwca odbędą się koncerty „Bajkowy smok Bazylek i Sinfonia Varsovia Wind Quintet”. To doskonała okazja, by wprowadzić dzieci w świat muzyki klasycznej i kameralnej.

Każde z tych wydarzeń świadczy o bogactwie kulturalnym miasta i przyciąga uwagę nie tylko lokalnych miłośników muzyki, ale również gości z innych regionów oraz turystów. Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu staje się ważnym punktem na kulturalnej mapie Warszawy, przyciągając szerokie grono odbiorców dzięki swojej różnorodności i innowacyjnym podejściu do muzyki i sztuki.


Na podstawie: UMS Warszawa