Kabackie pszczoły mają się świetnie i z radością witają ciepłe dni, a mieszkańcy mają szansę spróbować ich świeżo zebranego miodu na miejskich imprezach plenerowych. Zajrzyjmy, co słychać w pasiece na Stacji Techniczno-Postojowej Kabaty.
- Miód wielokwiatowy już zebrany.
- Negatywny wpływ ciepłej zimy okazał się minimalny.
- Kolejne miodobranie zaplanowane na najbliższe tygodnie.
- Na terenie stacji znajdują się liczne łąki kwietne i drzewa miododajne.
Latem mieszkańcy mogą cieszyć się smakiem świeżo zebranego miodu wielokwiatowego. Kabackie pszczoły pracowicie znoszą nektar do swoich uli, które znajdują się na terenie Stacji Techniczno-Postojowej (STP) Kabaty. Pszczelarze już rozpoczęli pierwsze tegoroczne miodobranie, a owady korzystają z obfitości kwitnących akacji.
Pszczoły są w dobrej kondycji, co nie było oczywiste ze względu na ciepłą zimę, która zwykle zwiastuje namnażanie się chorób. Na szczęście pszczele rodziny z Kabat mają się nieźle i pierwsze miodobranie było bardzo udane – mówi Janusz Kowalski, bartnik opiekujący się ulami w pasiece na południowym krańcu pierwszej linii metra.
Na terenie STP Kabaty znajduje się obecnie siedem uli, w każdym z nich około 20 tysięcy pszczół. Pod koniec sezonu pszczele rodziny będą jeszcze większe. Wykwalifikowany pszczelarz regularnie dogląda uli, otwiera je, wyjmuje ramki i ocenia kondycję owadów. W razie potrzeby pszczołom podaje się leki. W najbliższych tygodniach odbędzie się kolejne miodobranie, podczas którego zebrany zostanie miód akacjowy lub akacjowo-lipowy, w zależności od kwitnienia lip.
Zebrany miód jest rozlewany do małych słoiczków o pojemności 115 ml, które są następnie etykietowane. Taki słoiczek można zdobyć na miejskich imprezach plenerowych, gdzie swoje stoisko rozstawia Metro Warszawskie. To doskonała okazja, by spróbować lokalnego miodu i wesprzeć miejskie inicjatywy na rzecz pszczół.
Lipy, akacje i łąki kwietne
Pszczoły na Kabatach mają idealne warunki do życia. Na terenie STP znajduje się długa aleja lipowa licząca około 200 drzew oraz liczne akacje. Tuż za ogrodzeniem stacji rozciąga się Las Kabacki, oferujący bogactwo roślin. Dodatkowo, na terenie stacji wysiewane są łąki kwietne, które stanowią doskonałe źródło pożywienia dla pszczół.
20 maja – Dzień Pszczoły
Na terenie STP Kabaty znajduje się kilka łąk kwietnych, które łącznie zajmują niemal 1000 m kw. Jedna z nich, położona przy stawie, jest szczególnie atrakcyjna dla kabackich kaczek. Powstała ona jesienią ubiegłego roku i rosną na niej różnorodne rośliny, takie jak ślazówka letnia, słonecznik zwyczajny, wiesiołek, rudbekia omszona, krowiziół zbożowy, nachyłek barwierski i jeżówka purpurowa.
Tegoroczny Dzień Pszczoły, który przypada 20 maja, będzie doskonałą okazją, by odwiedzić STP Kabaty i zobaczyć te małe, pracowite owady w akcji. Na kolejne 300 m kw. powstanie jeszcze jedna łąka kwietna, co dodatkowo uatrakcyjni teren i zapewni pszczołom jeszcze lepsze warunki do życia.
UMS Warszawa