Projektowanie, outsourcing IT u lokalnej firmy - dlaczego warto szukać lokalnych firm informatycznych?

Coraz więcej przedsiębiorców zleca zarządzanie systemami informatycznymi zewnętrznym firmom, specjalizującym się w outsourcingu IT. I choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby wszystkie prace przeprowadzać zdalnie, często opłaca się szukać lokalnych firm. Dlaczego? I jakie usługi one oferują?

Outsourcing IT – komu zlecić?

W praktyce nawet jeśli zlecisz zarządzanie i administrowanie systemami informatycznymi w twoim przedsiębiorstwie lokalnej firmie, to większość prac i tak prowadzonych będzie zdalnie, na odległość, ponieważ tak jest najprościej oraz najszybciej. Można by więc wysnuć całkiem logiczny wniosek, że bez znaczenia jest, w jakim rejonie Polski (lub nawet za granicą) specjaliści przebywają. W praktyce wygląda to jednak inaczej.

Zaraz omówimy, jakie usługi najczęściej oferują firmy od outsourcingu IT, jednak teraz już sygnalizujemy, że część z nich należy przeprowadzić bezpośrednio u ciebie, w siedzibie przedsiębiorstwa. W sytuacji, gdy zlecasz zaprojektowanie systemu IT, ważną kwestią jest zapoznanie się ze środowiskiem pracy, potrzebami twojego zespołu. Ważnym elementem są też testy manualne i automatyczne, których nie da się wykonać zdalnie.

Jeśli zdecydujesz się na lokalną firmę, z Warszawy lub okolic, zyskasz pewność, że będzie dostępna, łatwiej umówisz się na wizytę, spotkanie. Taka współpraca zwykle przebiega sprawniej i efektywniej, z korzyścią dla obu stron. Projektowanie IT zlecić można warszawskiej firmie ITtouch.pl, która zatrudnia wielu ekspertów w różnych dziedzinach i co za tym idzie, działa kompleksowo. A ty już niczym się nie martwisz. Brzmi przekonująco? W takim razie sprawdź, jakie usługi oferują firmy IT.

Projektowanie, zarządzenie systemami IT – co jeszcze?

Podstawową usługą jest outsourcing IT, czyli wsparcie w zakresie obsługi informatycznej, zlecane zewnętrznym firmom. Może być kompleksowe lub dotyczyć wyłącznie wybranej funkcji, obszaru. Usługa ta jest bardzo elastyczna, można ją w pełni dostosować do twoich potrzeb, oraz, co często jest ważniejsze dla przedsiębiorców, do dostępnego budżetu.

Inną, chętnie wybieraną opcją jest projektowanie systemów IT, tworzenie ich od podstaw. W efekcie takiej współpracy dostarczony zostanie ci dokładnie taki produkt, jakiego potrzebujesz, posiadający wszystkie niezbędne funkcje. Nie będziemy ukrywać – nie jest to tania usługa, ale w perspektywie długoterminowej opłacalna, dlatego warto się nad nią zastanowić.

Oprócz tego oferowane jest wdrażanie systemów IT, a także testowanie (wspomniane już wcześniej testy manualne oraz automatyczne). W ramach tych usług weryfikuje się, czy system działa sprawnie, zgodnie z wymaganą specyfikacją. Podczas wdrażania nierzadko przeprowadzane są też szkolenia dla pracowników, podczas których dowiadują się oni, jak w praktyce wykorzystywać dany system, aby był jak najbardziej wydajny.

Nie potrzebujesz dedykowanego oprogramowania? W takim razie zleć wyłącznie administrowanie systemów IT, które są już wykorzystywane w twojej firmie.

Jak wybrać firmę od outsourcingu IT?

Na początku radziliśmy, aby wybierać lokalnie. To jednak nie jedyny czynnik, czasami może też być mylący. Dlaczego? Już wyjaśniamy.

To, co powinno być najważniejsze, to zakres usług oraz doświadczenie. Jeśli oferta specjalistów od outsourcingu IT jest kompleksowa, nie będziesz musiał szukać kolejnej firmy, która zajmie się wyłącznie jednym obszarem. Oszczędzisz czas i pewnie wynegocjujesz lepsze warunki, jako klient korzystający z kilku różnych usług.

Ponadto istotne jest doświadczenie. Od ilu lat firma działa w branży? Jakich specjalistów zatrudnia? Czy zajmują się oni szeroko pojętą obsługą informatyczną, czy może wykonują ściśle określone, wąskie prace? W tym wypadku im bardziej rozbudowany zespół, tym większa szansa na to, że znajdzie rozwiązanie każdego twojego problemu.

Jeśli uda się to połączyć z czynnikiem „lokalnym”, czyli dodatkowo firma pochodzi z twojego miasta, nie zastanawiaj się dłużej. W najbliższej okolicy nie ma nikogo, kto by spełniał te wymagania? Wtedy zapomnij o tym, co pisaliśmy na początku i szukaj dalej, nastawiając się bardziej na zdalną współpracę.