Duch Gór wraca do Warszawy. W Grochotece o legendach Karkonoszy

W Grochotece szykuje się wieczór, w którym literatura spotka się z dawną opowieścią z gór. W centrum znajdą się karkonoskie legendy, ludowe wierzenia i pytanie, co dziś zostaje z takich historii, gdy przenoszą się do współczesnej prozy. To będzie spotkanie dla tych, którzy lubią, gdy książka otwiera drzwi do świata starszego niż sam tekst. A ten świat, pełen tajemnic i napięć, ma w sobie jeszcze sporo żywej energii.
- Karkonoskie mity w bibliotecznej sali
- Wieczór z myślą o różnych potrzebach
Karkonoskie mity w bibliotecznej sali
W Grochotece przy ul. Grochowskiej 297 odbędzie się spotkanie autorskie z dr Aleksandrą Seligą. Rozmowę poprowadzi Wiktoria Korzeniewska, a punktem wyjścia stanie się premiera najnowszej powieści autorki – „Klątwa siódmej córki”.
Spotkanie zaplanowano na 20 maja 2026 roku o godz. 17:30. W zapowiedzi organizatorzy podkreślają, że rozmowa poprowadzi uczestników przez karkonoskie legendy, magię ludową i folklor regionu. To właśnie tam, między dawnymi wierzeniami a światem, który coraz szybciej się zmienia, rozgrywa się najwięcej napięć i sensów.
Nie będzie to wyłącznie opowieść o książce. Zapowiedziany temat zahacza o pytanie, które od lat wraca w rozmowach o mitach Karkonoszy – czy Duch Gór był raczej bogiem, czy demonem. Taki trop dobrze pokazuje, że ludowe historie nie są martwym muzealnym eksponatem. Wciąż pracują w wyobraźni i potrafią prowadzić współczesną literaturę w zaskakujące miejsca.
Wieczór z myślą o różnych potrzebach
Organizatorzy przypominają też o sprawach praktycznych. Osoby ze szczególnymi potrzebami mogą zgłaszać je do 15 maja bezpośrednio do prowadzącego projekt pod numerem 22 277 61 24 lub mailowo na adres [email protected].
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu Punkt Biblioteczny Grochoteka i finansowane z Gminnego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do roku 2030. Dla czytelników to sygnał, że obok samej rozmowy ważna pozostaje także dostępność spotkania i jego osadzenie w szerszym, miejskim działaniu na rzecz kultury.
na podstawie: UD Praga Południe.
Ostatnie Artykuły

Historia Polski na plakatach. Wyjątkowe oprowadzanie w Warszawie

Rusza remont kamienicy Pod Gigantami. Fasada odzyska dawny kolor

Park Żerański wśród najlepszych w Europie. Polska ma jedną nominację

Marsz Pamięci w Warszawie przypomni o kobietach z warszawskiego getta

Praga-Południe wraca do podwórkowych gier. Będzie też potańcówka

Szpiegowo ma nową koncepcję. Powstanie 180 mieszkań komunalnych

Mieli za sobą bezdomność i głód. Na Bulwarach dostali konkretną pomoc

Plac zabaw przy Służewskim Domu Kultury przechodzi letnią przemianę

Forum Ekonomiczne w Karpaczu wraca z pierwszymi ogłoszonymi gośćmi. To ostatnie dni tańszych zapisów

Bon Senioralny wchodzi w życie. Przed gminami miesiące intensywnych przygotowań

Przystanek Plaża na Targówku - wakacyjny dzień pełen ruchu i koloru

Weekendowy remont przy Cmentarzu Północnym. Wólczyńska będzie zamknięta

Warszawscy kierowcy zmienią trasy. Weekend pełen frezowania i objazdów

Warszawscy kierowcy zmienią trasy. Weekend pełen frezowania i objazdów
Przydatne dane teleadresowe
- Główny Urząd Nadzoru Budowlanego w Warszawie - kontakt, godziny, skargi i wyjaśnienia
- Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Bielany - kontakt, sprawy mieszkaniowe, awarie
- Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Elektrotechniki w Warszawie - kontakt, laboratoria, certyfikacja
- Placówka Straży Granicznej Warszawa-Okęcie - kontakt, zadania i zasięg działania
- Sieć Badawcza Łukasiewicz - PIAP w Warszawie: kontakt, usługi i technologie
- Teatr Syrena w Warszawie - bilety, godziny kasy, dojazd i udogodnienia
