Mural Krzysztofa Kamila Baczyńskiego odsłonięty w VII Liceum Ogólnokształcącym

W minioną niedzielę, 1 października, na ścianie VII Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Radomiu zagościł nowy mural, który nie tylko upamiętnia patrona szkoły, ale także stanowi artystyczny wyraz pamięci o Powstaniu Warszawskim.
- Uroczystość odsłonięcia muralu
- Artystyczna wizja i projekt
- Spektakl i ślubowanie klas pierwszych
Uroczystość odsłonięcia muralu
Wydarzenie miało charakter uroczysty, a w jego trakcie obecny był Wicewojewoda Mazowiecki, Patryk Fajdek. Mural, który przestawia Baczyńskiego w barwach narodowych na tle zniszczonej stolicy, jest wynikiem zwycięstwa VII Liceum w ogólnopolskim konkursie Muzeum Historii Polski Dumni z Powstańców”. Konkurs ten został zorganizowany z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, a jego celem było stworzenie murali pamięci w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w całym kraju.
Artystyczna wizja i projekt
Pomysł na mural zrodził się z inicjatywy nauczycieli liceum, którzy chcieli w ten sposób uczcić pamięć swojego patrona. Projekt graficzny został stworzony przez Jana Zarychtę, który w oryginalny sposób połączył elementy patriotyczne z artystycznym wyrazem. Mural nie tylko zdobi budynek, ale także staje się punktem odniesienia dla uczniów i mieszkańców, przypominając o historii i wartościach, które kształtują nasze społeczeństwo.
Spektakl i ślubowanie klas pierwszych
W trakcie uroczystości odsłonięcia muralu odbył się również spektakl teatralny poświęcony twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, w wykonaniu uczniów liceum. Przedstawienie, które zdobyło drugie miejsce w przeglądzie teatrów szkolnych w Radomiu, było doskonałym uzupełnieniem wydarzenia, łącząc sztukę z historią. Po zakończeniu spektaklu miało miejsce ślubowanie klas pierwszych, co podkreśliło znaczenie tego dnia dla całej społeczności szkoły.
Warto podkreślić, że mural powstał dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra”. Tego typu inicjatywy są nie tylko formą upamiętnienia ważnych postaci i wydarzeń, ale także sposobem na edukację młodzieży w duchu patriotyzmu i historii.
![]()
Ostatnie Artykuły

Z Białołęki ruszą na jednodniowe wycieczki. Na liście Zamość i Kraków

Policjanci spotkali się z dziećmi w Kolejkowie. Rozmawiali o wakacyjnych zagrożeniach

Burze zerwały dachy na Mazowszu. Strażacy interweniowali ponad 250 razy

Prace na ul. Loteryjki. Kierowców czekają utrudnienia na Bielanach

19-latek zatrzymany po odbiór 30 tysięcy złotych. Policjanci czekali w mieszkaniu

Topola z Saskiej Kępy w finale plebiscytu Warszawskie Drzewo Roku

Ojciec zatrzymał radiowóz na Wisłostradzie. 7-latka siniała

Warszawa ogląda sport z innej perspektywy. Wystawa już działa

Jazz nie schodzi z afisza. W stolicy koncerty dla fanów różnych brzmień

Dziewięć łodzi na Wiśle. Niedzielny pokaz przyciąga wzrok z bulwarów

Helena Rubinstein w Muzeum POLIN. Historia piękna, biznesu i własnego wizerunku

Ostatni turnus „Wakacji z Wojskiem” oferuje około 6000 zł brutto

Remont drogi między Loteryjki a Wólczyńską. Utrudnienia przy placu zabaw

Rodzinne sekrety na ekranie. Bezpłatny seans w Kinie Atlantic
Przydatne dane teleadresowe
- Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości - kontakt, zadania i struktura
- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - kontakt, informacja drogowa, zgłaszanie usterek
- Prom Kultury Saska Kępa w Warszawie - kontakt, bilety, godziny kasy
- Prokuratura Rejonowa Warszawa-Praga Północ - kontakt, godziny, zawiadomienie o przestępstwie
- Międzyszkolny Ośrodek Sportowy nr 7 w Warszawie - kontakt, zajęcia, zapisy
- Komisariat Policji Warszawa-Ursus - kontakt, dzielnicowi, godziny przyjęć
