Przed nami kolejne dni działań o charakterze prewencyjno-kontrolnym realizowanych przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Wzmożone kontrole mają wyeliminować nietrzeźwych kierujących i tym samym poprawić bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

Działania pod kryptonimem „Trzeźwy kierowca 2023” są realizowane całodobowo przed dwa dni z rzędu. W tym miesiącu były prowadzone w dniach 11-12 września, a drugi ich etap potrwa od 25 do 26 września.

W tym czasie należy spodziewać się intensywnych kontroli trzeźwości na wielu newralgicznych arteriach garnizonu stołecznego, a także na drogach wjazdowych i wyjazdowych do miasta st. Warszawy. Przypominamy, że zgodnie z przepisami prawa stan po użyciu alkoholu to stan, w którym stężenie alkoholu w organizmie wynosi więcej niż 0,2 promila, a nie więcej niż 0,5 promila i stanowi wykroczenie. Stan nietrzeźwości, to stan, kiedy stężenie alkoholu wynosi więcej niż 0,5 promila i jest przestępstwem.

Odpowiedzialność karna dotyczy kierujących pojazdami, jednak należy pamiętać, że odpowiedzialność moralną za skutki jazdy pod wpływem alkoholu ponoszą wszyscy, którzy brakiem zdecydowanej reakcji lub akceptacją takiego stanu pozwalają na wsiadanie za kółko po spożyciu alkoholu.

tekst. podkom. Jacek Wiśniewski