Podkaszarka akumulatorowa – zadbaj o swój trawnik profesjonalnie!

Bezprzewodowy sprzęt ogrodowy cieszy się w ostatnich latach ogromną popularnością, nie tylko ze względu na swobodę pracy, ale również swoją różnorodność. Jednym z interesujących sprzętów jest podkaszarka akumulatorowa. Z tego artykułu dowiesz się czym charakteryzuje się to urządzenie, a także, dlaczego warto je wybrać.

Podkaszarka akumulatorowa – co to za urządzenie?

Podkaszarka akumulatorowa to doskonałe urządzenie, jeżeli chcesz profesjonalnie zadbać o swój trawnik. Sprawdzi się ona we wszystkich miejscach, w których zwykła kosiarka nie jest w stanie odpowiedniego spełnić swojego zadania, takich jak naroża, obrzeża murków, klombów czy rabat kwiatowych. Dodatkowo podkaszarka akumulatorowa doskonale sprawdzi się również na większym, ale nierównym czy podmokniętym terenie, na którym zwykła kosiarka miałaby duży problem.

Ponadto podobnie jak w przypadku kosiarek, największą zaletą podkaszarki akumulatorowej w porównaniu do tradycyjnej, elektronicznej jest jej niezależność od sieci elektrycznej. Natomiast w przeciwieństwie do bardzo popularnych modeli spalinowych nie emituje ona zanieczyszczeń do środowiska. Ponadto, uniwersalne baterie, które niezbędne są jej do działania, mogą zostać wykorzystane również do zasilania innych sprzętów.

Podkaszarka akumulatorowa działa w oparciu o akumulator litowo-jonowy o określonym napięciu 18 lub 36 V. To, jak długo pracuje urządzenie w ramach jednej sesji zależy właśnie od pojemności baterii. W podkaszarkach najczęściej stosowana jest głowica z żyłką tnącą, która jest docinana automatycznie do odpowiedniej długości. Wyróżnia się jednak również modele wyposażone w specjalne noże tnące wykonane z tworzywa sztucznego.

Ponadto niezależnie od rodzaju osprzętu każda podkaszarka akumulatorowa powinna być wyposażona w osłonę chroniącą nogi operatora. Najczęściej akumulator umieszczony jest na górze urządzenia, co zapewnia odpowiednie wyważenie i wygodę pracy. W mniejszych urządzeniach stosowany jest uchwyt typu pętla, natomiast w większych uchwyt obustronny, tzw. uchwyt rowerowy.

Kiedy warto wybrać podkaszarkę akumulatorową?

Urządzenie, jakim jest podkaszarka akumulatorowa ma wiele różnych zalet i idealnie sprawdzi się na terenach o średniej wielkości. Obecność akumulatora w urządzeniu pozwala na korzystanie z niego nawet z dala od budynków mieszkalnych i użytkowych – nie wymaga ona stałego podpięcia do źródła zasilania. Nadaje się ona w związku z tym również do pracy na działkach i w innych miejscach, do których niemożliwe byłoby podciągnięcie przedłużacza. Ponadto warto z niej skorzystać w miejscach, gdzie jest bardzo duże zagęszczenie roślin ozdobnych, ponieważ umożliwia znacznie bardziej precyzyjną pracę niż tradycyjna kosiarka akumulatorowa.

Podkaszarka akumulatorowa charakteryzuje się również niewielką wagą, a także nie generuje dużego hałasu po jej uruchomieniu. Ponadto jest ona bardzo wygodnym i ekologicznym rozwiązaniem, a jej serwisowanie jest również prostsze i tańsze niż modeli spalinowych. Sprawdzi się ona nie tylko w przypadku niewielkich lub średnich ogrodów, ale także w przypadku większych terenów zielonych, na których bujna roślinność utrudnia korzystanie z innych maszyn do koszenia trawy. 

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Na rynku dostępnych jest wiele podkaszarek akumulatorowych różnych producentów. Różnią się one nie tylko rozwiązaniami konstrukcyjnymi, ale przede wszystkim różnymi parametrami, odpowiadającymi za komfortowe koszenie, takimi jak: 

 • moc silnika – podkaszarki akumulatorowe najczęściej nie posiadają mocy większej niż 1,1 KM, co odpowiada około 800 W, jest to wystarczająca wartość, która umożliwia nawet ścięcie wysokiej i gęstej trawy przy niskim zużyciu zamontowanego akumulatora, 
 • maksymalne obroty – obroty na poziomie 8000 na minutę umożliwiają skuteczną pracę podkaszarki, 
 • pojemność baterii – najczęściej stosowane akumulatory w podkaszarkach to baterie litowo-jonowe, o napięciu od 12 do 18 V, 
 • rodzaj głowicy - głowice na żyłkę mogą być ręczne, automatyczne lub półautomatyczne, w wersji ręcznej żyłkę wsuwa się samodzielnie, w modelu półautomatycznym siła odśrodkowa wypuszcza odpowiednią ilość żyłki, a w wersji automatycznej głowica samodzielnie dostosowuje długość żyłki do maksymalnej szerokości roboczej, 
 • szerokość cięcia – maksymalna szerokość cięcia podkaszarki najczęściej wynosi od 20 do nawet 50 cm, 
 • głośność – warto wybierać urządzenia o głośności nieprzekraczającej 80dB, 
 • waga – nie może ona przekroczyć 3 kg, jeżeli chcemy wygodnie używać podkaszarki, w przypadku cięższych urządzeń należy zaopatrzyć się w szelki, pozwalającej rozłożyć ciężar urządzenia na całe ciało.

Podkaszarki akumulatorowe Kärcher

Decydując się na określoną podkaszarkę akumulatorową warto zwrócić uwagę również na udogodnienia i akcesoria do niej dołączone. Wiele podkaszarek akumulatorowych posiada specjalny wyświetlacz, najczęściej umiejscowiony jest on na uchwycie. Warto zwrócić uwagę także na wygodny uchwyt, który umożliwi łatwiejsze korzystanie z tego sprzętu.

Jednym z cenionych producentów narzędzi akumulatorowych jest Kärcher, którego podkaszarki akumulatorowe wyróżniają takie cechy charakterystyczne jak: 

 • automatyczna regulacja długości żyłki, 
 • skręt żyłki gwarantujący precyzyjne cięcia, 
 • czyste cięcie na brzegach trawnika dzięki obrotowej głowicy tnącej,
 • opcjonalne wykorzystanie ostrzy tnących dla najbardziej wymagających zadań, 
 • osłona zabezpieczająca rośliny, która zapobiega ich uszkodzeniu podczas podkaszania, 
 • osłonę zabezpieczającą użytkownika przed koszonymi ścinkami, 
 • indywidualna regulacja wysokości, która zapewnia ergonomiczną postawę podczas pracy, 
 • technologia Real Time z wyświetlaczem LCD i zasilaniem bateryjnym, dzięki której na bieżąco wyświetlany jest pozostały czas pracy, pozostały czas ładowania oraz bieżąca pojemność baterii.

Podkaszarki Kärcher to ergonomiczne rozwiązanie, które może być użyte do przycinania trawy bez użycia zbędnych przewodów nawet pod niskimi przeszkodami, takimi jak ławki ogrodowe.