Pogoda i klimat na Teneryfie

Pogoda i klimat na Teneryfie to istny raj na ziemi. Słoneczne dni można tu spotkać niemalże 360 dni w roku. Deszcz pada sporadycznie, a temperatury powietrza praktycznie nie spadają poniżej 20 stopni Celsjusza przez cały rok. To kraina wiecznego lata, a tytuł najlepszego klimatu wysp kanaryjskich na świecie wcale nie został nadany bezpodstawnie. Oficjalnie klimat na Teneryfie i pozostałych wyspach określany jest za subtropikalny, z przewagą półpustynnego lub pustynnego na południu i śródziemnomorskiego w głębi wyspy. Oprócz głównych wytycznych znajduje się tutaj mnóstwo mikroklimatów, które dodają magii tej wyspie.

Sam środek wyspy to wulkan El Teide o wysokości 3718 m n.p.m wraz z otaczającymi go górami co sprawia, że większość chmur i wilgoci zatrzymana jest po północnej części wyspy. Jeżeli uda im się przedostać na południową część, mimo groźnego ciemnego koloru rzadko dają deszcz, gdyż wilgoć z nich została już wyssana przez las sosen kanaryjskich, które wchłaniają kropelki wody igłami. Wyspa przez to dzieli się klimatycznie na północną, czyli zieloną i wilgotną oraz na południową, czyli suchą i słoneczną.

Północna część Teneryfy

Jak wyżej wymieniona północna część wyspy jest bujnie zielona dzięki chłodnym i wilgotnym wiatrom, tzw. passatom dolnym, które zatrzymywane są dzięki pasmom górskim i sprawiają, że na północy można spotkać Puszcze Kanaryjską i różnorodną roślinność. Deszcz spada tu znacznie częściej niż na południu, a temperatury są o kilka stopni niższe, co nie za bardzo pozwala na kąpiele w oceanie zimą, a lekka kurtka w tym okresie to podstawa. Co jest plusem dla osób preferujących chłodny klimat, ponieważ upały latem tak nie doskwierają.

Południowa część Teneryfy

Z drugiej strony południowa część Teneryfy to głównie suche pustynne tereny, gdzie roślinność jest dość uboga. Sprowadza się ona do kaktusów czy innych roślin wytrzymałych na długie susze. Jednak przy odpowiednim nawodnieniu klimat ten idealnie sprzyja aloesom, palmom czy bananowcom. Deszcz pada sporadycznie, głównie podczas sezonu huraganów na oceanie. Właśnie tutaj słońce świeci praktycznie przez cały rok, co jest powodem, dlaczego większa część kurortów turystycznych zlokalizowana jest na południu wyspy. Teneryfa to doskonały kierunek na wakacje zima, jak i latem, gdyż nawet w zimie można tu chodzić w dzień w krótkim rękawku. Temperatura powietrza jest na tyle wysoka, aby móc korzystać z kąpieli wodnych w basenach hotelowych czy oceanie.