Urządzanie nowego biura lub mieszkania? Ogród wertykalny to może być strzał w dziesiątkę!

Urządzając nowe mieszkanie lub biuro, dokłada się starań, aby było ono nowoczesne, funkcjonalne i piękne. Pod uwagę należy jednak wziąć także fakt, że w tych pomieszczaniach spędzamy dużą część naszego życia. Warto by miały na nas kojący wpływ, pomagały w redukcji stresu. I to założenie można wpisać w plan urządzania, a całkiem łatwo je zrealizować poprzez rośliny. Kontakt z naturą jest bardzo odprężający, pomaga wyciszyć umysł, poukładać myśli a tym samym pracować albo odpoczywać efektywniej. Na jakie rozwiązania w tym zakresie warto zwrócić uwagę?

Czym są ogrody wertykalne?

Coraz częściej spotyka się strefy zieleni w domach i biurowcach. Są projektowane z udziałem ogrodów wertykalnych. Czym one właściwie są?

To rodzaj ogrodu, kompozycji z różnych roślin, sadzonych w specjalnych konstrukcjach na ścianie w formie pionowej. Efekt finalny to tak zwana „zielona ściana”. Ogród wertykalny można tworzyć z bardzo różnych roślin — w zależności od upodobań klienta. Ta forma roślinności w pomieszczeniach cieszy się coraz większą popularnością, efekt gęstwiny zieleni na ścianie jest naprawdę imponujący i efektowny. Całość budowana jest z modułów z tworzywa sztucznego oraz systemu nawadniającego. Dodatkowo w takim ogrodzie montuje się lampy, które mają wspomagać doświetlenie roślin. Najlepszy efekt można jednak uzyskać, jeśli ogród pozostaje wystawiony na działanie naturalnego dziennego światła. System nawadniania działa automatycznie, jednak potrzebna jest pomoc w zakresie podcinania zeschłych liści lub przycinania roślin. W projektowaniu, instalacji oraz pielęgnacji takiego ogrodu warto rozważyć współpracę z firmą JUKO green design, która świadczy pełny zakres usług w tej mierze. Można ich znaleźć pod adresem: https://jukogreendesign.pl/ Pomogą zrealizować nawet najtrudniejsze projekty. 

Gdzie można umieścić ogród wertykalny?

W tej chwili ogrody wertykalne w biurze spotyka się bardzo często, są umieszczone w specjalnych wyznaczonych strefach relaksu oraz na recepcjach i salach konferencyjnych. Ma to dać namiastkę kontaktu z naturą, kiedy pracownicy przez 8 lub więcej godzin przebywają w zamkniętym budynku. Ogrody wertykalne w domu to także świetny pomysł. Tworzą zielone oazy, pomagają wypoczywać. Roślinność oczyszcza i nawilża powietrze, pochłania kurz oraz wycisza dźwięki. Takie instalacje na pewno sprawdzą się także w hotelach, przychodniach czy innych punktach usługowych. To świetna wizytówka firmy.

Jakie kwiaty do ogrodu wertykalnego?

Do ogrodów wertykalnych wybiera się rośliny, które pochłaniają jak największą ilość zanieczyszczeń. Mogą to być na przykład:

  • Anturium

  • Paprocie

  • Fikus

  • Dracena

  • Kalatea

  • Bluszcze

  • Monstera

  • Skrzydłokwiat

  • Filodendron

Jeśli szukamy kwitnących kwiatów, sprawdzą się werbeny, fuksje czy fiołki. Należy dobierać rośliny pod kątem podobnych wymagań w pielęgnacji, podlewaniu i nawożeniu.

W tej chwili firmy projektujące takie rozwiązania w tym JUKO green design oferują także mobilne ogrody wertykalne. Są to ściany roślin, którym możemy zmieniać miejsce, przesuwać je, tak by zmieniać wygląd wnętrza. Działa to na zasadzie zielonego parawanu na kółkach. System ten składa się z roślin umieszczonych w kubełkach. To pozwala nam na większą mobilność i zmianę aranżacji także w wyglądzie samego ogrodu, możemy manewrować kubełkami bez obaw o uszkodzenie rośliny. Daje to bardzo wiele możliwości aranżacji.

A może zielona ściana z mchu?

A co jeśli nie ma miejsca na tak dużą instalację? Warto rozważyć zieloną ścianę lub obraz z mchu. To rozwiązanie wprowadza klimat natury, absorbuje hałas, a do tego jest antyalergiczne. Spreparowany w odpowiedni sposób mech nie wymaga żadnych działań, nie przyciąga kurzu. Może być montowany na ścianie w formie paneli lub za pomocą kleju montażowego. Jest dekoracją niebanalną, ciekawą, przyciągającą uwagę. Do tego jest plastyczny, można tworzyć z niego logo, napisy, obrazy czy figury. Wszystko zależy od kreatywności i wizji klienta. Jedyną istotną rzeczą jest to, że taki mech nie lubi wysokich temperatur i słońca, warto więc dobrze przemyśleć jego rozmieszczenie, aby wyglądał pięknie przez długie lata. Firma JUKO green design oferuje kilka rodzajów takiego mchu - https://jukogreendesign.pl/uslugi/ogrody-wertykalne-sciany-z-roslin/. Warto spojrzeć na ich realizacje i przekonać się jak pięknie może być we wnętrzach. Specjaliści zbadają wilgotność w pomieszczeniu, pomogą w doborze roślin, miejsca instalacji oraz jej wielkości. Doradzą także w zakresie pielęgnacji, tak aby zielony zakątek wyglądał pięknie przez wiele lat. Z ich pomocą można zmienić wnętrze na przyjemniejsze.