Opatrunki na rany - jak wybrać najlepsze?

2 min czytania
Opatrunki na rany - jak wybrać najlepsze?

Opatrunki na rany - jak wybrać najlepsze?

To, jak szybko zagoi się rana, zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest odpowiednia pielęgnacja i regularna zmiana opatrunku. Jakie opatrunki na rany są dostępne w aptekach i sklepach medycznych? W jaki sposób je zakładać i kiedy zmieniać? Podpowiadamy.

Jakie rodzaje opatrunków są dostępne na rynku?

Na rynku medycznym są dostępne różnorodne rodzaje opatrunków na rany. Najpopularniejsze z nich to opatrunki na rany sączące. Są to specjalistyczne bandaże stosowane na rany, z których mocno wydostaje się wydzielina. Posiadają również zdolność absorbowania i zatrzymywania w swojej strukturze wysięku. Niektóre z nich w kontakcie z nim zamieniają się w żel i następnie odprowadzają go z rany. Dzięki temu w środowisku rany utrzymuje się odpowiedni poziom wilgotności, optymalny dla poprawnego procesu gojenia. Do przytrzymania opatrunku na ranie sprawdzą się przylepce chirurgiczne.

Z kolei opatrunki na odleżyny zapewniają ranie optymalną izolację termiczną. Jednocześnie nawilżają one odleżyny, likwidują martwicę, a także tworzą bakteriostatyczne środowisko, które sprzyja szybkiemu gojeniu. Do leczenia odleżyn stosuje się opatrunki poliuretanowe, opatrunki hydrokoloidowe czy opatrunki alginianowe. Na trudno gojące się rany bardzo dobrze sprawdzają się także opatrunki ze srebrem. Dzięki temu w obrębie rany powstaje bariera, co minimalizuje ryzyko ponownego zakażenia.

Jak poprawnie zakładać opatrunki na rany?

Sposób zakładania opatrunku zależy w dużej mierze od jego rodzaju. Opatrunki nieprzylepne oraz wysokochłonne opatrunki na rany sączące się, muszą być podtrzymane innymi opatrunkami. Tymczasem samoprzylepne opatrunki na odleżyny wystarczy dopasować do rozmiaru rany odleżynowej i następnie przykleić do suchej skóry wokół miejsca zranienia. W przypadku opatrunków na rany głębokie przed ich założeniem należy dokładnie wytamponować szczeliny rany. O czym pamiętać podczas zakładania opatrunków, bez względu na ich rodzaj?

Bezwzględną zasadą, której trzeba przestrzegać jest dokładne umycie rąk. Do zakładania opatrunku na ranę z wysiękiem lepiej jest założyć rękawiczki ochronne. Ponadto dopierajmy odpowiedni rozmiar opatrunku lub obcinajmy go tak, aby pasował do miejsca zranienia. Uprzednio przemyjmy miejsce zranienia pod bieżącą wodą lub używajmy roztworu soli fizjologicznej. Dobrze sprawdzi się również preparat do płukania ran. Nałóżmy na zmianę chorobową preparat leczniczy, który skróci czas gojenia, lecz nie jest to konieczne. Na sam koniec naklejmy plaster na ranę lub załóżmy opatrunek nieprzylepny i zabezpieczmy go opatrunkiem wtórnym.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

echowarszawy_kf