Do jakiego wieku płaci się alimenty? Alimenty a pełnoletnie dziecko

Alimenty na dorosłe dzieci zawsze wzbudzają sporo emocji. Kiedy rodzic może przestać płacić i czy pełnoletność jest granicą, od której ustaje obowiązek alimentacyjny? Co w przypadku, kiedy Twoje dziecko pracuje? Podpowiadamy.

Czym są alimenty?

Alimenty to świadczenie, które jest realizowane na rzecz osób fizycznych. Najczęściej alimenty wypłacane są na dzieci lub rodziców. Alimenty zwykle płaci ten rodzic, który po rozwodzie nie opiekuje się bezpośrednio dzieckiem. Obowiązek alimentacyjny obowiązuje krewnych w linii prostej. Są to zstępni, czyli dzieci, wnuki oraz prawnuki, a potem wstępni, do których zaliczają się rodzice, dziadkowie czy pradziadkowie. Alimenty można uzyskać również od innych krewnych, jeśli nie jest możliwe ich otrzymanie od najbliższych.

Świadczenie to może uzyskać tylko osoba, która nie jest bardzo zamożna. Od tego założenia istnieje wyjątek. Nie dotyczy to bowiem stosunków między dziećmi i rodzicami. Jeśli dzieci są małoletnie, to rodzice mają obowiązek łożyć na ich utrzymanie. Rodzic, który musi płacić alimenty, często nie wie, jak długo ma takie świadczenie realizować.

W jakim przypadku można przestać płacić alimenty?

Alimenty na dziecko płacone są dlatego, że podopieczny nie ma możliwości samodzielnego utrzymania się. Trzeba jednak wiedzieć, że rodzice muszą płacić alimenty, dopóki dziecko nie może samodzielnie się utrzymać. Taki obowiązek istnieje, jeśli dziecko ma już 18 lat, ale wciąż się uczy i nie ma żadnych źródeł dochodu. Podstawowym elementem, który decyduje o tym, czy dziecku wciąż należą się alimenty, jest sytuacja materialna dziecka. Alimenty przysługują dziecku, jeśli nie jest ono w stanie samo się utrzymać.

Warto również wiedzieć, że jeśli dziecko osiągnęło pełnoletniość, będzie musiało wykazać, że niemożność samodzielnego utrzymania się nie jest spowodowana jego winą, a przykładowo czynnikami obiektywnymi, czyli na przykład nauką bądź studiami. To, że dziecko skończyło 18 lat, nie oznacza automatycznie, że rodzic nie musi płacić alimentów.

Często zdarza się, że nawet w przypadku bardzo niskich dochodów rodziców, nie będą oni automatycznie zwolnieni z obowiązku alimentacyjnego. Jeśli dziecko jest pełnoletnie, a chce się dalej uczyć, to rodzice muszą dziecko utrzymywać. Może się zdarzyć, że obowiązek alimentacyjny nigdy nie wygaśnie. Będzie tak w sytuacji, gdy dziecko nie będzie w stanie samodzielnie się utrzymać, bo ciężko choruje lub jest niepełnosprawne. Obowiązek alimentacyjny będzie istniał nawet wtedy, gdy takie dziecko zawrze związek małżeński. Wtedy jednak pierwszym obowiązanym do płacenia alimentów jest małżonek. Jeżeli masz jakieś pytania, skontaktuj się z Kancelarią adwokacką w Warszawie Kabaczyńska-Dula.