Ćwiczenia Sokrates 2025. Służby ćwiczyły współdziałanie w Warszawie i Pruszkowie

Na terenie MPWiK w Warszawie i oczyszczalni ścieków w Pruszkowie służby przeprowadziły ewakuacje i ćwiczenia reagowania kryzysowego. Ćwiczenia dowódczo-sztabowe „Sokrates-25” miały na celu sprawdzenie procedur przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym oraz scenariuszy CBRNE i wymiany informacji między podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo.
- Ćwiczenia w Warszawie i Pruszkowie pokazały natychmiastowe ewakuacje i koordynację
- Służby sprawdzały procedury przeciwko zagrożeniom CBRNE i wymianę informacji
Ćwiczenia w Warszawie i Pruszkowie pokazały natychmiastowe ewakuacje i koordynację
W dniu 23 października działania prowadzono równolegle na obiektach Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie oraz na terenie oczyszczalni ścieków w Pruszkowie. W każdym epizodzie najpierw przeprowadzono rozpoznanie sytuacji, a następnie natychmiastową ewakuację pracowników znajdujących się w obiektach.
W ćwiczeniach uczestniczyli policjanci wielu jednostek organizacyjnych stołecznego garnizonu, funkcjonariusze służby kontrterrorystycznej Komendy Głównej Policji oraz Komendy Stołecznej Policji. Realizację zadań wspierały zespoły z Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie i Komendy Rejonowej Warszawa III, a także siły kontrterrorystyczne CPKP “BOA” oraz SPKP KSP.
Na miejscu pracowały zastępy Państwowej Straży Pożarnej, zespoły ratownictwa medycznego oraz przedstawiciele struktur odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe. W siedzibie MPWiK utworzono centrum kryzysowe, które realizowało procedury związane z utrzymaniem ciągłości działania spółki. Działania służb koordynowano z Głównego Sztabu Policji Komendy Głównej Policji oraz ze Stołecznego Stanowiska Kierowania Komendy Stołecznej Policji.
Służby sprawdzały procedury przeciwko zagrożeniom CBRNE i wymianę informacji
Scenariusze obejmowały zadania związane z przeciwdziałaniem zagrożeniom chemicznym, biologicznym, radiacyjnym, nuklearnym i wybuchowym. Ćwiczenia miały na celu doskonalenie współdziałania i procedur reagowania, ze szczególnym naciskiem na wymianę informacji między zaangażowanymi instytucjami. W działaniach uczestniczyli również policyjni negocjatorzy.
Dzień przed ćwiczeniami Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało mieszkańców o planowanych działaniach za pomocą alertu RCB. Wieczorne podsumowanie ćwiczeń wykazało gotowość Policji do współdziałania z innymi służbami oraz zwiększenie doświadczenia i kwalifikacji uczestników.
na podstawie: KSP Warszawa.
![]()
Ostatnie Artykuły

Ponad 20 strażników przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wyjątkowa zmiana warty

Nastolatkowie weszli do zabytkowego budynku. Dwóch znaleziono w piwnicy

44 nowych policjantów złożyło ślubowanie - teraz czeka ich 6,5 miesiąca szkolenia

Zgłoszono pijanego mężczyznę, ale alkomat ujawnił inny problem

W Ursusie pokażą, jak reagować w kryzysie. Będzie też plecak ewakuacyjny

Piknik na Pradze-Południe połączy teatr, książki i sąsiedzkie gry

125 miejsc dla dzieci i poradnia na Żoliborzu. Tak zmieni się Ficowskiego

Prawie 40 mld zł na drogi Mazowsza. 64 km tras wciąż powstają

Ostatnia przejażdżka zabytkowymi tramwajami. Linia T kończy sezon

Irena Santor zaśpiewa w Parku Praskim podczas trzydniowego festiwalu

Terminal Kultury Gocław szykuje intensywny wrzesień

Festiwal Skrzyżowanie Kultur wraca z nową sceną i koncertami z całego świata

W pięciu miejscach regionu radomskiego dziękowano rolnikom. Były wieńce i chleb

Femina zyska nową nawierzchnię. Skrzyżowanie zostanie zamknięte
Przydatne dane teleadresowe
- Parafia Matki Bożej Królowej Pokoju w Warszawie - msze, kancelaria, kontakt
- Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie - msze, kancelaria, sakramenty
- Biblioteka Publiczna Włochy - kontakt, filie, karta i katalog online
- Bielański Ośrodek Kultury w Warszawie - kontakt, godziny kasy, zajęcia i dojazd
- Biuro Delegowanego Prokuratora Europejskiego w Warszawie - kontakt i zgłaszanie przestępstw
- Urząd Skarbowy Warszawa-Wola - kontakt, godziny, rejestracja, zasięg
