Jaki odpływ prysznicowy wybrać?

Odpływy łazienkowe

Prysznice stawiane bezpośrednio na odpowiednio przygotowanej podłodze tzw. walk in, bez brodzika są coraz bardziej popularne. Prysznic bezbrodzikowy to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala nam na więcej elastyczności w aranżacji łazienki. W takich prysznicach stosuje się odpływy liniowe bądź odpływy punkowe. Ich inna nazwa to odpływy podłogowe, ze względu na miejsce ulokowania. Czym różnią się te rozwiązania?

Odpływ liniowy

Odpływy liniowe odprowadzają wodę z kabiny prysznicowej na obszarze liniowym. Montuje się je przeważnie przy ścianie lub w jej pobliżu, zapewniając niewielki, niewidoczny gołym okiem spadek, tak aby woda mogła z łatwością się do niego przedostać. Poza widoczną osłoną posiadają one jeszcze elementy, które znajdują się pod posadzką: syfon i osadnik. Bez problemu można je zamontować w prysznicach bez konieczności podnoszenia poziomu posadzki, gdyż ich wysokość to zaledwie 1,5 do 3 cm. Kratka może być wykonana w różnych wzorach i kolorach, dzięki czemu bez problemu dopasujemy jej wygląd do stylu panującego w naszej łazience. Są także modele, które można wyłożyć takimi samymi płytkami podłogowymi jak pozostała część prysznica, dzięki czemu odpływ w ogóle nie rzuca się w oczy.

Odpływy punktowe

Jak sama nazwa wskazuje, odprowadzają one wodę punktowo. Podobnie jak odpływy liniowe, odpływy punktowe montowane są w nowoczesnych prysznicach umiejscowionych bezpośrednio na podłodze. Powinien być zamontowany w takim miejscu, aby woda swobodnie się do niego przedostawała, więc najlepiej w centralnym punkcie posadzki. Kafelki dookoła powinny być ułożone z równym spadkiem z każdej strony. Bez obaw, niewielki spadek nie jest widoczny i z pewnością nie zepsuje wizualnego efektu łazienki. Sam montaż jest prosty, a niektóre modele zawierają także elementy, które ułatwiają poziomowanie odpływu w posadzce. Jego budowa to korpus wyposażony w element odpływowy, który zakryty jest kratką. W korpusie znajdują się takie elementy jak osadnik, którego zadaniem jest filtrowanie zanieczyszczeń. Podobnie jak odpływy liniowe wykonywane są w przeróżnych stylach i rodzajach, dzięki czemu pasują do każdej łazienki. 

Jaka jest ich skuteczność odprowadzania wody?

Odpływ prysznicowy powinien przede wszystkim spełniać swoje zadanie czyli odprowadzać wodę. Kwestia wizualna powinna być drugorzędna, choć jest równie istotna. Przy każdym zestawie, który planujemy zakupić powinna znajdować się informacja, jaka jest jego wydajność. Warto zwrócić na nią uwagę odwiedzając sklep internetowy z odpływami i syfonami. Podawana jest ona w litrach na minutę, a różnice pomiędzy poszczególnymi modelami mogą być ogromne. Przepustowość może wynosić od 20 do 90 litrów na minutę. Jaka wartość jest optymalna? To zależy od potrzeb użytkownika, jednak można przyjąć, że wartość jaka nas zadowala w przypadku użytku domowego to około 70 litrów na minutę.