Prywatna opieka dla osób starszych - te rozwiązania są bardzo pomocne

Starszy wiek często wiąże się z pewnymi ograniczeniami, które mogą spowodować, że senior może potrzebować okresowego lub codziennego wsparcia. Często potrzebna jest nawet opieka całodobowa. Obowiązki zawodowe, rodzinne, znaczna odległość powodują, że często niemożliwe jest samodzielne opiekowanie się starszym, bliskim. W takiej sytuacji pomocna może być okresowa lub całodobowa opieka, która może zostać udzielona przez dom opieki i jej wykwalifikowanych pracowników. Jaki rodzaj opieki wybrać i czym się kierować?

Opieka w warunkach domowych

Opieka w warunkach domowych jest doskonałą formą zapewnienie niezbędnej pomocy seniorowi. Pozostanie w swoim własnym domu, dobrze wpływa na samopoczucie chorego i sprawia, że czuje się on bezpieczniej. W ramach opieki domowej można wybrać opiekę w różnym wymiarze czasowym, również opiekę całodobową.

Opieka godzinowa

Opieka w niepełnym wymiarze czasu to doskonały sposób na wsparcie w codziennych czynnościach osób częściowo samodzielnych. Pomoc może obejmować:

  • wsparcie w utrzymaniu czystości w mieszkaniu;
  • przygotowanie posiłków;
  • asysta podczas spacerów, wizyt lekarskich itp.;
  • dbanie o dobre samopoczucie;
  • otrzymanie towarzystwa;
  • robienie zakupów.Zakres wykonywanych czynności oraz częstotliwość wizyt uzależniony jest od indywidualnych potrzeb i może to być pomoc codzienna w wymiarze kilku godzin lub wsparcie 3 razy w tygodniu.

Opieka całodobowa

Opieka całodobowa poprzez zatrudnienie wykwalifikowanej opiekunki to forma pomocy, która pozwala zapewnić choremu bezpieczeństwo 24 godziny na dobę. Jest to szczególnie dobra forma wsparcia w przypadku chorych leżących oraz seniorów z chorobami neurodegeneracyjnymi. W takiej sytuacji opiekunka przysłana przez prywatny dom opieki mieszka z podopiecznym, dbając o wszystkie niezbędne sprawy i potrzeby oraz zapewniając wartościowe spędzanie czasu wolnego.

Dom opieki

Zapewnienie seniorowi opieki w dobrym domu dla seniorów to najlepsze wyjście, gdy powinien on mieć stały dostęp do opieki pielęgniarskiej i lekarskiej. Dodatkowo ośrodek w przeciwieństwie do prywatnego domu jest przystosowany do potrzeb osób chorych i niepełnosprawnych, a więc posiada np. odpowiednio wyposażone łazienki, system przywoławczy w pokoju itp. To również dobry wybór, gdy chory nie może pozostać w swoim miejscu zamieszkania.