Jak wyposażyć mieszkanie przeznaczone pod wynajem?

Inwestowanie w nieruchomości jest obecnie bardziej opłacalne niż zakładanie lokaty w banku. Zakup mieszkania pod wynajem staje się jednym z najpopularniejszych sposobów na bezpieczne ulokowanie posiadanego kapitału. Gwarancja stałego dochodu to tylko jedna z wielu zalet, które przemawiają za takim wyborem. Popyt na mieszkania utrzymuje się niezmiennie na wysokim poziomie, więc w przyszłości można sprzedaż nieruchomość z dużym zyskiem. Podpowiadamy, jak się przygotować do wynajmu krótko i długoterminowego.

Standard wykończenia dopasowany do najemcy

Pierwsza rzecz, jaką musi zrobić właściciel to określenie grupy docelowej. Mieszkanie przeznaczone pod wynajem dla studentów mogą być wykończone w niższym standardzie. Z reguły osoby studiujące nie oczekują luksusów, ponieważ zwyczajnie nie stać ich na opłacanie wysokiego czynszu. Nie oznacza to jednak, że chętnie wprowadzą się do mieszkania nieumeblowanego czy przypominającego ruderę ze zniszczonymi meblami. Lokum dla studenta powinno być funkcjonalne, czyste oraz wyposażone w podstawowe sprzęty AGD.

Jeśli planujemy wynająć mieszkanie rodzinie z dziećmi, warto postawić na przytulnie zaaranżowane wnętrze oraz praktyczne szafy w zabudowie. Lokal przeznaczony na wynajem dla pary powinien być wykończony w nieco wyższym standardzie i w pełni umeblowany. Z pewnością sprawdzi się neutralna kolorystyka ścian, kwiaty doniczkowe czy wyposażenie w niezbędne sprzęty AGD oraz RTV. Pracujący single też mogą mieć nieco wyższe wymagania. Najlepiej zainwestować w zmywarkę, energooszczędne oświetlenie i funkcjonalne meble, tj.: biurko lub stolik, krzesła, łóżko, kanapa.

Wyposażenie mieszkania pod najem krótkoterminowy

Uniwersalizm jest w cenie, bez względu na to komu zdecydujemy się wynająć nieruchomość. Z myślą o stałym dochodzie, wielu właścicieli decyduje się na najem długoterminowy. Są też tacy, którzy koncentrują się na wynajmie mieszkania turystom lub osobom odwiedzającym na przykład stolicę Polski w celach biznesowych. Nie powinien zatem dziwić fakt, że ogromnym powodzeniem cieszą się zwłaszcza mieszkania do wynajęcia na warszawskim Śródmieściu Południowym.

Nie bez powodu wielu inwestorów decyduje się na zakup mieszkania pod wynajem krótkoterminowy. W większych aglomeracjach sezon trwa praktycznie przez cały rok. Jeśli grupą docelową mają być biznesmeni lub turyści, warto wyposażyć lokal w meble z najwyższej półki, dekoracyjne gadżety, akcesoria łazienkowe czy kuchenne, czajnik, żelazko, mikrofalówkę, chemię, kosmetyki i oczywiście pełną zastawę stołową oraz sztućce. Z pewnością przyda się także komplet garnków.

Mieszkania wynajmowane na dłuższy okres czasu powinny być wyposażone w niezbędne meble oraz sprzęty, takie jak: pralka, lodówka, odkurzacz. W przypadku najmu krótkoterminowego, warto dokupić oryginalne gadżety i praktyczne akcesoria. Turystom oraz osobom w podróży służbowej zależy na tym, by zmniejszyć zawartość swojego bagażu do minimum. W związku z tym trudno sobie wyobrazić, by najemcy okazjonalni przywozili ze sobą sztućce czy kilka sztuk ręczników na zmianę.