System EES na Okęciu. Straż Graniczna zarejestrowała blisko 600 tys. cudzoziemców

W Warszawie ruszyła kolejna faza cyfrowej kontroli granicznej — nowy system Entry/Exit zbiera dane biometryczne podróżnych spoza UE i już w ciągu kilku dni zanotowano tysiące rejestracji. To narzędzie ma zmienić sposób weryfikacji tożsamości na granicach i usprawnić współpracę służb w całej strefie Schengen. Na Okęciu pierwsze wyniki są widoczne od razu.
- Działanie systemu Entry/Exit (EES)
- EES na warszawskich lotniskach
Działanie systemu Entry/Exit (EES)
System Entry/Exit (EES) rejestruje odciski palców i zdjęcie twarzy osób spoza Unii w momencie wjazdu i wyjazdu ze strefy Schengen. Dzięki temu dane o czasie i miejscu przekroczenia granicy są dostępne dla uprawnionych służb w całej Unii, co ma ułatwić wykrywanie fałszywych dokumentów i osób przebywających nielegalnie. Ministerstwo podkreśla, że EES pozwala szybko ustalić, gdzie i kiedy cudzoziemiec przekroczył granicę, bez konieczności żmudnej wymiany informacji z innym krajem.
“System EES zapewni jednolitą, elektroniczną identyfikację osób z państw trzecich wjeżdżających do UE i ją opuszczających. System w pełni opiera się na biometrii: odciskach palców i rozpoznawaniu twarzy, co znacząco zwiększy skuteczność w zwalczaniu nielegalnej migracji, wykrywaniu fałszywych dokumentów i identyfikowaniu osób, których obecność na terytorium Unii może zagrażać”
— Marcin Kierwiński
Praktyczny efekt działania systemu widać na przykładzie: jeśli osoba z państwa trzeciego wjechała do Schengen w jednym kraju, a potem próbuje posługiwać się inną tożsamością w Polsce, EES od razu pokaże historię wjazdów i status pobytu, co skraca procedury i umożliwia szybsze działania służb.
EES na warszawskich lotniskach
Straż Graniczna informuje, że system działa już na 38 polskich przejściach granicznych, a w naszym regionie wdrożenie objęło m.in. Lotnisko Chopina i Warszawa-Modlin. Na Okęciu w dniach 17–19 listopada zarejestrowano blisko 8 tys. cudzoziemców, a ogólna liczba odnotowanych przekroczeń od października sięga niemal 600 tys. Funkcjonariusze zapowiadają uruchomienie EES na wszystkich przejściach lądowych, morskich i lotniczych w Polsce do 4 grudnia; docelowa pełna funkcjonalność w UE ma być osiągnięta na początku kwietnia przyszłego roku.
“Na naszych przejściach granicznych trwa prawdziwa cyfrowa rewolucja. Wdrażamy system Entry/Exit System, który będzie obowiązywał w całej UE i strefie Schengen. To kolejny milowy krok dla bezpieczeństwa Polaków i ochrony naszych granic”
— Marcin Kierwiński
Resort zaznacza, że mimo gromadzenia biometrii czas oczekiwania przy kontroli nie wydłuża się. Dla Warszawy oznacza to, że największe lotnisko kraju pracuje już w nowym trybie, a służby mają szybszy dostęp do informacji niezbędnych przy weryfikacji podróżnych.
na podstawie: MUW.
Autor: krystian
Ostatnie Artykuły

Śpiący mąż w lesie zaskoczył strażników na Białołęce

Ewa Florczak wraca na scenę z recitalem pełnym wspomnień i humoru

Mazowieckie kluby i młodzi medaliści sięgną po 6 mln zł wsparcia

W ursynowskim ratuszu wiosna ułoży się z klocków i figurek

Mazowsze dokłada do świetlic i centrów integracji prawie 20 mln zł

Pod szkołą chciał zapalić, strażnicy znaleźli przy nim marihuanę

Sekundy od tragedii nad Kanałem Żerańskim - strażnicy wyciągnęli tonącego

Na Ursynowie zabraknie krwi pięciu grup, a sobota ma przynieść realną pomoc

Sejmik Mazowsza rozdaje miliony i bierze pod opiekę dom Fangora

Rolnik z Uleńca wrócił do sejmiku i znów bierze na cel sprawy wsi

Dlaczego nowoczesne firmy wybierają wsparcie, czyli agencja pracy tymczasowej w Warszawie w praktyce

Warszawa wchodzi w dzień z ryzykiem smogu i warto odpuścić kilka nawyków

Sonia Bohosiewicz odsłoniła Marilyn Monroe bez blasku i bez mitu

