Bezpieczeństwo magazynowania -jak prawidłowo używać regałów do dużych obciążeń?

Prawidłowe użytkowanie regałów w przypadku dużych obciążeń minimalizuje ryzyko związane z przechowywaniem ciężkich przedmiotów. Używając odpowiedniego asortymentu w magazynie czy hali składowania lub przemysłowej, zwiększasz komfort pracy załogi.

Przyjrzymy się znaczeniu bezpieczeństwa magazynowego w kontekście przemysłu, omówimy wybór odpowiednich regałów oraz przedstawimy najlepsze sposoby ich użytkowania. Spojrzymy także na znaczenie innowacji, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo w przypadku regałów do dużych obciążeń.

Znaczenie bezpiecznego magazynowania w przemyśle

Przechowywanie ciężkich przedmiotów wymaga szczególnej uwagi. Niewłaściwe użytkowanie regałów, np. nierównomierne rozłożenie ciężaru, nierówna powierzchnia, na której regał został zamontowany to czynniki, które mogą prowadzić do takich konsekwencji, jak wypadek, ale także zmniejszenie efektywności pracy. Nawet jeśli magazyn nie wymaga regałów odpornych na wysokie obciążenia, dobieraj je tak, by wygodnie składować towary. Na przykład do przechowywania w pojemnikach wybierz regał dostosowany do różnych rozmiarów pojemników, w których konstrukcja modularna umożliwia układanie w stosy.

Oczywiście niezwykle ważna jest także wytrzymałość całej konstrukcji regałów, a także dobranie ich zgodnie z normami przyjętymi w branży. Opracowano je po to, by zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Wybór odpowiednich regałów magazynowych do dużych obciążeń

Jeśli w Twoim magazynie są przechowywane ciężkie towary, maszyny, urządzenia o dużej masie, wybierz regały do dużych obciążeń. Od tradycyjnych półek do przechowywania w magazynie różnią się one specyfikacją techniczną. Materiały użyte do ich produkcji oraz ich konstrukcja są zgodne z normami branżowymi. Te zaś określają minimalne standardy bezpieczeństwa. Warto rozważyć skorzystanie z rozwiązania AR, stworzonego specjalnie dla dużych obciążeń. Każda półka może udźwignąć do 1000 kg, a pojedyncze przęsło nawet do 5000 kg. Możesz wybrać półki z prostym lub teleskopowym wysuwem.

Regały odpowiednio dobrane do potrzeb magazynowych eliminują potencjalne zagrożenia. Jednak należy zauważyć, że inwestycja w regały magazynowe do dużych obciążeń to także kwestia spokoju o miejsce do przechowywania i o trwałość zakupionych regałów.

Najlepsze praktyki w użytkowaniu regałów do dużych obciążeń

Sam zakup i ustawienie regałów do dużych obciążeń to nie wszystko. Równie ważne są: prawidłowe rozmieszczenie towarów, regularne kontrole stanu regałów oraz odpowiednie szkolenia pracowników.

Doświadczeni magazynierzy starają się zoptymalizować rozmieszczenie towarów, zwracając uwagę na ich wagę, kształt i rodzaj. Przechowywanie cięższych przedmiotów na dolnych półkach zwiększa stabilność i bezpieczeństwo, redukując ryzyko przewrócenia się całego mebla.

W swoim magazynie możesz rozważyć ustawienie systemu MISTRZ SR. To doskonałe zestawienie regałów półkowych z szafami Mistrz. Spersonalizujesz je i dopasujesz do swoich potrzeb dzięki różnorodności konfiguracji.

Innowacje i przyszłość bezpiecznego magazynowania

Rozwój technologii, takich jak automatyzacja, systemy monitorowania czy zaawansowane materiały także ma niebagatelny wpływ na to, jak magazyny zarządzają bezpieczeństwem. Na przykład wykorzystanie robotów magazynowych może zmniejszyć ryzyko wypadków związanych z ludzkim czynnikiem. Automatyczne systemy skanowania i transportu towarów sprawiają, że to nie człowiek musi manipulować ciężkimi przedmiotami. Nowoczesną technologię można wykorzystać m.in. do obsługi rozwiązania ST, w których maksymalna wysokość regału wynosi 3000 mm, a głębokość półek mieści się w zakresie od 300 mm do 800 mm, z możliwością obciążenia pojedynczej półki do 400 kg.