Biuro rachunkowe — czym się zajmuje i jakie ma obowiązki?
Biura rachunkowe w Warszawie i innych miastach zajmują się szeroko pojętą rachunkowością. Pracownicy takich firm przygotowują dokumenty rozliczeniowe, sprawują nadzór nad dochowaniem terminów w zakresie regulacji należności podatkowych i wielu innych. Sprawdź, na czym dokładnie polegają tego typu usługi. Dowiedz się również, jakie korzyści przyniesie Ci skorzystanie z oferty zewnętrznego podmiotu w zakresie rachunkowości.

Outsourcing księgowy — czym jest?

Outsourcing księgowy polega na tym, że księgowość danej firmy nie jest prowadzona przez zatrudnionych w tym celu własnych pracowników. Nadzór nad działem rachunkowości sprawują podmioty ze źródła zewnętrznego — biura księgowego, które oferuje tego rodzaju usługi.

Czym zajmują się biura księgowe?

Biura księgowe oferują między innymi:

 • pomoc przy zakładaniu firmy — na przykład rejestracji działalności gospodarczej,
 • obsługę kadrowo-płacową,
 • przygotowanie rozliczeń,
 • zapewnienie adresu siedziby firmy — wirtualny adres,
 • archiwizację dokumentów księgowych,
 • nadzór nad obiegiem dokumentów firmowych,
 • pomoc w wystawianiu faktur.

Konkretną ofertę i jej zakres dobierzesz do swoich potrzeb niezależnie od tego, czy prowadzisz małą firmę czy rozbudowaną strukturalnie działalność gospodarczą. W każdym wypadku możesz skorzystać jedynie z tej części usługi, która odpowiada specyfice Twojego przedsiębiorstwa.

Jakie są obowiązki pracowników biura księgowego?

Do obowiązków pracowników biura księgowego należą przede wszystkim:

 • prowadzenie ksiąg, czyli Księgi Przychodów i Rozchodów oraz ewidencji (w przypadku przedsiębiorców, którzy rozliczają podatki na podstawie ryczałtu),
 • przygotowanie analiz i bilansów finansowych,
 • rozliczanie projektów unijnych, dofinansowań oraz dotacji,
 • wypełnianie deklaracji podatkowych,
 • pośredniczenie między firmą a urzędami i państwowymi jednostkami organizacyjnymi (Urzędem Skarbowym, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, itp.).

W tym wypadku zakres usług realizowanych dla konkretnego podmiotu również zależy od specyfiki prowadzonej działalności oraz wynikających z niej potrzeb.

Biuro rachunkowe — czym się zajmuje i jakie ma obowiązki?

Dlaczego warto powierzyć obsługę księgową zewnętrznemu podmiotowi w ramach outsourcingu?

Warto to zrobić, ponieważ outsourcing księgowy ma wiele zalet. Należą do nich poniższe kwestie.

Wygenerowanie oszczędności dla Twojej firmy

Wybrane biuro księgowe zastąpi księgową i kadrową, które musisz przyjąć do pracy w swojej firmie. Zatrudnienie pracowników na każde stanowisko wiąże się z poniesieniem kosztów:

 • rekrutacji,
 • wyposażenia stanowiska pracy,
 • bieżącego utrzymania.

Firma zewnętrzna oferująca obsługę księgową sama zatrudnia pracowników, szkoli ich, a także dba o miejsce pracy i dostęp do niezbędnej infrastruktury. Ty masz mniej obowiązków, więc oszczędzasz czas i środki, które możesz zainwestować w swoją firmę.

Mniejsza odpowiedzialność

Atutem skorzystania z outsourcingu księgowego jest odpowiedzialność biura rachunkowego za podejmowane przez nie działania. Godna zaufania firma ma polisę odpowiedzialności cywilnej, która zabezpiecza interesy klientów na wypadek popełnienia błędów przy rozliczeniach.

To sprawia, że nie musisz się obawiać, że nie dochowasz terminów rozliczeń lub dojdzie do popełnienia błędów w rachunkach. Odpowiedzialność za to spoczywa na zatrudnionej firmie, np. Goldentax biuro rachunkowe Warszawa. To ona ponosi konsekwencje ewentualnych niedopatrzeń. Ty możesz skupiać się na swoich obowiązkach i rozwoju firmy.

Bezpieczeństwo danych finansowych i stały wgląd do dokumentów

Wybierając dobre biuro rachunkowe, masz gwarancję, że wrażliwe informacje dotyczące finansów i pracowników firmy będą odpowiednio chronione. W tym celu stosuje się przede wszystkim nowoczesne programy zabezpieczające dane przed kradzieżą.

Co więcej, możesz mieć również stały wgląd do dokumentów księgowych Twojej firmy z każdego miejsca na świecie. Dzięki temu będziesz na bieżąco z ich treścią, a także będziesz mógł sprawować nad nimi nadzór lub zadawać pracownikom biura rachunkowego (np. z dzielnicy Bemowo) pytania dotyczące konkretnych spraw.

Biura rachunkowe zajmują się szeroko pojętą obsługą księgową i kadrowo-płacową. Wykorzystanie zewnętrznych podmiotów do obsługi tych działów w firmie to oszczędność czasu i środków, a także gwarancja dostępu do aktualnej wiedzy na temat finansów i podatków.

Ta opcja opłaca się małym, średnim i dużym przedsiębiorcom. Wybierz biuro księgowe z ofertą dopasowaną do Twoich potrzeb, a nawiążesz satysfakcjonującą współpracę.