Dodatkowe ubezpieczenie medyczne - jak wybrać korzystną ofertę

W Polsce coraz więcej osób decyduje się na dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, które daje im większe możliwości korzystania z prywatnych usług medycznych. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Jak wybrać korzystną ofertę i na co zwrócić uwagę przy wyborze dodatkowego ubezpieczenia medycznego?

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne - czym się charakteryzuje?

Zgodnie z obowiązującym prawem w Polsce każdy z nas musi odprowadzać składki na ubezpieczenie zdrowotne. Może je opłacać nasz pracodawca w ramach umowy o pracę lub robimy to sami, gdy np. prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą. Choć system ochrony zdrowia nie jest idealny, to daje konkretne korzyści. Dzięki niemu możemy otrzymywać refundacje na leki, korzystać ze zwolnień lekarskich, pogotowia ratunkowego czy skomplikowanych zabiegów (np. szybkiej ścieżki onkologicznej), czy długotrwałego leczenia bez dodatkowych opłat. Gdy jednak chcemy szybko udać się do specjalisty rady specjalisty lub wykonać dodatkowe badania, zazwyczaj musimy sięgnąć do własnego portfela.

Gdzie wybrać dodatkowe ubezpieczenie medyczne?

Prywatne ubezpieczenie medyczne możemy wykupić na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest abonament na usługi w jednej z firm medycznych, która współpracuje z szeregiem placówek w całej Polsce. To oferta, która nierzadko jest benefitem w firmach i korporacjach, które chcą w ten sposób zabezpieczyć swoich pracowników przed dodatkowymi kosztami w ramach leczenia. Możemy jednak taką polisę wykupić indywidualnie, choć zazwyczaj warunki dla firm są korzystniejsze.

Inną możliwością jest wykupienie polisy w towarzystwie ubezpieczeniowym. Zasada działania umowy tego typu jest podobna. Towarzystwa również mają podpisane umowy z placówkami medycznymi, a także dysponują własnymi przychodniami czy klinikami. Oferują więc usługi, z których jako klient możemy skorzystać.

Na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie dodatkowe obejmuje przede wszystkim wizyty u lekarzy-specjalistów, na które możemy się umówić np. w ciągu tygodnia lub dwóch, opiekę ambulatoryjną, badania obrazowe i laboratoryjne. Dzięki błyskawicznej diagnostyce jesteśmy w stanie szybciej sprawdzić swój stan zdrowia czy wykluczyć obecność groźnej choroby. Co istotne, bez względu na to, z kim podpiszemy umowę, firmy stosują tzw. karencję. To czas, kiedy nie możemy skorzystać z konkretnych usług w trakcie trwania umowy. Może to dotyczyć np. opieki ginekologicznej w trakcie ciąży lub innych specjalistycznych badań. Istotne jest także dostęp do konkretnych specjalistów. Firmy oczywiście ograniczają to, ile razy możemy skorzystać z danej usługi, ale ważne jest, aby dany specjalista znajdował się w naszej okolicy.

Ile kosztuje ubezpieczenie medyczne?

Koszt dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego zależy od wielu czynników, takich jak wiek ubezpieczonego, stan zdrowia, rodzaj polisy i ilość dodatkowych usług. Średnio koszt polisy dla jednej osoby wynosi od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Warto jednak pamiętać, że wyższa cena polisy oznacza większą liczbę dodatkowych usług medycznych, na które możemy skorzystać. Nie wiesz, jak wybrać polisę? Zgłoś się do multiagencji Eurofinance, gdzie pomagamy naszym klientom podczas podejmowania tak ważnych decyzji, jak dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne.