Warszawa wśród najdroższych miast pod względem stawek OC dla kierowców

Przez wyspecjalizowane organizacje regularnie tworzone są zestawienia podsumowujące średnie ceny OC dla różnych miejscowości, województw, marek pojazdów czy grup wiekowych kierowców. W rankingach uwzgledniających miasta wojewódzkie zawsze na pierwszych miejscach plasuje się Warszawa. Ile w takim razie za obowiązkową polisę płacą mieszkańcy stolicy i dlaczego tak dużo?

W Warszawie wcale nie najdrożej

Jak wskazują statystyki udostępnione przez kalkulator OC AC Rankomat.pl, w II kwartale 2022 r. w Warszawie ceny obowiązkowej dla kierowców wyniosły średnio 633 zł. Jest to przeciętna stawka, co oznacza, że wielu kierowców może płacić zarówno znacznie mniej, jak i o wiele więcej, jednak gdy uśredni się ich składki, wychodzi właśnie taka suma. Czy to dużo? Obiektywnie tak, jednak – jak się okazuje – Warszawa nie dzierży palmy pierwszeństwa w zestawieniu miast, w których obowiązuje najdroższe OC. Które ośrodki są w takim razie na czele rankingu?

Zgodnie z danymi porównywarki ubezpieczeniowej Rankomat, jeszcze więcej za obowiązkowe ubezpieczenie płacili kierowcy z Gdańska i Wrocławia. Otóż w II kwartale 2022 r. średnia cena OC w stolicy Pomorza wyniosła aż 700 zł, podczas gdy w największym mieście Dolnego Śląska 661 zł – „dopiero” na trzecim miejscu znalazła się natomiast Warszawa. Dlaczego tak się dzieje i od czego zależą stawki ubezpieczeniowe, skoro właśnie stolica kraju jest zdecydowaniu największym i najgęściej zaludnionym miastem wojewódzkim?

Dlaczego OC w Warszawie jest drogie

Obliczając cenę OC dla kierowcy, towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wiele zmiennych, które dotyczą zarówno właściciela, jak i pojazdu. Ważnym aspektem wpływającym na wycenę jest właśnie miejsce zamieszkania, jednak ani wielkość, ani liczba ludności nie ma tu bezpośredniego znaczenia. Liczy się zaś poziom ryzyka ubezpieczeniowego i wysokość ewentualnego odszkodowania, a te wartości wprost wynikają zarówno z prawdopodobieństwa stłuczki, jak i przeciętnych kwot wypłacanych przez towarzystwa w ramach rekompensat. Jak więc można się domyślać, ryzyko stłuczki, kolizji czy wypadku jest najwyższe właśnie we Wrocławiu, podobnie jak średnie sumy wypłacanych odszkodowań, a Warszawa plasuje się pod tym względem na trzeciej pozycji.

Fakt, że stolica należy do najdroższych miejscowości w kraju, w których płaci się najwięcej za OC, nie znaczy jednak, że każdy mieszkaniec jest skazany na wysokie stawki. Trzeba pamiętać, że z indywidualnego punktu widzenia średnia niewiele oznacza – liczy się to, ile za polisę płaci każdy z nas. Dlatego jeśli poszukujesz ubezpieczenia, kieruj się ceną i poszukuj jak najtańszych ofert, w czym pomoże Ci darmowa porównywarka online dostępna na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-oc/. Możesz też zdecydować się na usługi jednego z setek agentów ubezpieczeniowych działających w stolicy – na swoim osiedlu na pewno znajdziesz niejednego.

Cena kluczową zmienną podczas poszukiwania OC

Dlaczego podczas wyboru OC liczy się przede wszystkim cena? Przede wszystkim dlatego, że ewentualne odszkodowanie z polisy będzie wypłacane nie Tobie, lecz osobom przez Ciebie poszkodowanym. De facto nie jest to więc ubezpieczenie dla kierowcy, bo on nigdy z niego nie skorzysta, a właśnie dla innych ludzi, którzy zostali przez nie poszkodowani. Jeżeli więc Ty zostaniesz ofiarą innego kierowcy, odszkodowanie zostanie Ci wypłacone z jego OC. Nie zapominaj, że w przypadku zaproponowania przez towarzystwo niezadowalająco niskich kwot w ramach kalkulacji kosztów likwidacji szkód masz prawo do złożenia odwołania, o czym przeczytasz więcej na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/odwolanie-decyzji-ubezpieczyciela-rezygnuj-ze-swoich-praw/.