W wieku 8-18 lat dzieci spędzają w sieci kilka godzin dziennie. Czas spędzony online może prowadzić do utraty realnych doświadczeń, niższych ocen, większego ryzyka depresji i zmniejszenia ilości snu.
Czy spędzanie wielu godzin przy komputerze to już uzależnienie?
Aż 21% z nich uważa się za intensywnych użytkowników mediów. Oznacza to, że według szacunków spędzają oni w sieci ponad 6 godzin dziennie. Pozostałe 63% to średni użytkownicy, którzy korzystają z mediów tylko przez kilka godzin każdego dnia. Do kategorii lekkich użytkowników należą młodzi ludzie, którzy korzystają z mediów mniej niż trzy godziny dziennie.
Nie ma znaczenia, czy kompulsywne korzystanie z internetu podpada pod oficjalną kategorię uzależnienia. Istnieją jednak wyraźne oznaki, że niektórzy użytkownicy mają kompulsywną potrzebę dostępu do Internetu, która zakłóca ich codzienne życie, relacje i zdrowie. Podczas gdy badacze wciąż nie rozumieją w pełni związku między korzystaniem z Internetu a zachowaniami mało adaptacyjnymi (oraz stopnia, w jakim te związki mogą być obustronne), dowody wskazują, że młodzi ludzie są bardziej narażeni na rozwój tych problemów niż osoby starsze. Uzależnienie od komputera może być niebezpieczne, jeśli spędzasz przy komputerze więcej niż trzy godziny dziennie.
Rodzice powinni umieć odróżnić kompulsywne i normalne korzystanie z Internetu. Kluczowe jest zrozumienie, kiedy należy skonsultować się ze specjalistami.
3 oznaki uzależnienia od komputera, których nie należy ignorować
Uzależnienie od komputera może być wcześnie wykryte. Podczas gdy wiele z tych zachowań może być normalnych w normalnym kontekście i użyciu, wiele może wskazywać na uzależnienie dziecka od komputera. Są to:
- wydawanie pieniędzy online lub na swoich telefonach, które mogłyby być wykorzystane do płacenia rachunków, kupowania artykułów spożywczych i innych potrzebnych rzeczy,
- nieskuteczne próby kontrolowania zachowań, w tym zachowań agresywnych,
- zwiększone poczucie euforii po skorzystaniu z internetu i komputera.
Straty czasu w sieci,
- spędzanie czasu online zamiast poświęcania go na sen.
- użytkownik staje się agresywny i zły, gdy następuje przerwa w korzystaniu z Internetu lub czasu online,
- kompulsywne sprawdzanie wiadomości w ciągu dnia,
- wykorzystywanie internetu do odrabiania lekcji i wykonywania obowiązków.
- częstsze spędzanie czasu online niż z rodziną i przyjaciółmi,
- nie przestrzeganie limitów czasowych korzystania z internetu,
- utrata zainteresowania czynnościami, które sprawiały mu przyjemność zanim miał dostęp do Internetu,
- używanie Internetu, aby uciec od odpowiedzialności, uniknąć bolesnych uczuć lub wyjść z niezręcznych sytuacji.
Zachowanie kompulsywne ma miejsce, gdy osoba staje się uzależniona od Internetu i gier komputerowych. Dzieje się tak, gdy osoba próbuje uciec od rzeczywistości poprzez celową zmianę swojego stanu psychicznego i wślizgnięcie się w iluzoryczny świat. W takiej sytuacji niezbędne jest leczenie uzależnienia od komputera. To pierwszy krok w walce o spokojne życie.
Jak uzależnione jest społeczeństwo?
Szacuje się, że od 6 do 14% użytkowników Internetu jest uzależnionych od komputera. Komunikatory i sieci społecznościowe pozwalają na nieustanną komunikację. Tak jak dorośli, dzieci często mogą mylić świat rzeczywisty z wirtualnym. Jest to problem psychologiczny, którym powinni zająć się specjaliści.
Istnieje wiele rodzajów uzależnień. Netoholizm odnosi się to do "życia" i częstego korzystania z sieci społecznościowych. Użytkownicy po prostu budzą się i otwierają swoje sieci społecznościowe. Cały swój czas spędzają w sieci. Cyberuzależnienie to ciągłe pragnienie wirtualnego świata. Przeglądanie internetu. Nieograniczona i stała obecność w Internecie. Wielokrotnie zapominają informacje, które właśnie zobaczyli lub przeczytali. Zapominają również o normalnym życiu.