W czasach, kiedy jedynym sposobem na usunięcie włosków było ich golenie albo wyrywanie woskiem, niejedna z nas marzyła o tym, aby niechciane owłosienie zniknęło raz na zawsze. Postęp technologiczny sprawił, że nareszcie jest to możliwe. Nic dziwnego, że depilacja laserowa od lat zdobywa coraz większą popularność. Jakie są jej główne zalety?
- trwałe pozbycie się niechcianego owłosienia,
- szybkość trwania zabiegu,
- bezpieczeństwo i brak wielu przeciwwskazań,
- brak żmudnej rekonwalescencji.
Żeby wszystkie te punkty mogły być spełnione, należy skorzystać z odpowiedniego urządzenia. Mamy nadzieję, że ten artykuł raz na zawsze rozwieje Twoje wątpliwości.
Czym jest depilacja laserowa i jak działa?
Depilacja laserowa to sposób usuwania owłosienia „u źródła”. Wykorzystuje działanie wiązki światła, przekazującego energię w głąb skóry. Energia ta jest „wyłapywana” przez mieszki i cebulki włosów, które następnie, po zamianie na ciepło, trwale niszczy. Mieszki to takie „kolebki”, w których powstają nowe włoski. Jeśli ich nie ma, owłosienie nie ma już jak odrosnąć.
Depilacja laserowa wymaga kilku sesji w odstępach czasowych. Dlaczego? Przyjrzyjmy się jej mechanizmowi. To, co tak naprawdę „przyciąga” energię wiązki światła w mieszku włosowym, to ciemny barwnik, czyli melanina.
W naszej skórze występuje mnóstwo mieszków, w których dopiero co zawiązuje się cebulka. Nie wszystkie włosy na skórze są w tej samej fazie cyklu życia. Dlatego właśnie jakiś czas po depilacji laserem, zauważymy, że na skórze pojawiają się nowe włoski.
Jakie są rodzaje laserów stosowanych w depilacji?
Pierwszym laserem używanym do depilacji był laser rubinowy o długości fali 694 nm. Usuwano nim tzw. wąsik, jednak był skuteczny tylko przy ciemnych włosach na jasnej karnacji.
Obecnie to te dwie technologie dominują w dziedzinie depilacji światłem:
- IPL (Intense Pulsed Light) – potocznie nazywane „laserami” (tak naprawdę nimi nie są), wykorzystywane w urządzeniach do domowej depilacji. W tym przypadku nie ma mowy o trwałym usunięciu włosków. IPL tylko częściowo niszczy cebulki włosa, więc te po jakimś czasie odrosną. Zaletą jest na pewno niski koszt. Wadą – konieczność regularnego stosowania. Z tego typu urządzenia nie skorzystają blondynki, osoby siwe i rude.
- Laser diodowy – profesjonalny sprzęt, który powinien być stosowany tylko przez specjalistów, gdyż jego moc jest naprawdę imponująca. Długość fali lasera wynosi od 810 do nawet 1000 nm. Skutecznie niszczy mieszki włosów oraz inne komórki odpowiedzialne za ich odbudowę. Za najmocniejszy laser diodowy obecnie uznaje się posiadający dwie głowice LightSheer Duet. Pozwala on na niezwykle szybką i skuteczną depilację. Ponadto skóra jest na bieżąco schładzana, co znaczenie poprawia komfort zabiegu. Urządzenie znajdziemy tylko w renomowanych gabinetach medycyny estetycznej, na przykład w warszawskiej Royal Beauty Clinic.
Dlaczego depilacja laserowa jest skuteczna?
Laser diodowy LightSheer Duet całkowicie usuwa wszystkie struktury związane z rozwojem włosa. Oznacza to, że nowe włoski po prostu nie mają możliwości odrosnąć.
Wspominaliśmy o ciemnym pigmencie, który musi być obecny, aby „złapał go laser”. W przypadku LightSheer Duet usunięcie owłosienia w ten sposób, mogą sobie zafundować również posiadaczki i posiadacze włosów jasnych.
Czy każdy może skorzystać z depilacji laserowej?
Przeciwwskazania do depilacji laserowej dzielą się na te bezwzględne i czasowe. Niestety nie możesz skorzystać z zabiegu, jeśli:
- masz stwierdzoną chorobę nowotworową,
- masz wszczepiony stymulator serca lub metalowe implanty,
- chorujesz na cukrzycę,
- cierpisz na przewlekłe schorzenia skóry,
- cierpisz na zaburzenia krzepliwości krwi,
- skóra jest nadwrażliwa na światło.
Z zabiegiem depilacji laserowej musisz zaczekać i skonsultować się z lekarzem, jeśli:
- jesteś w ciąży lub karmisz piersią,
- masz aktywne infekcje,
- chorujesz na epilepsję,
- przyjmujesz niektóre antybiotyki,
- przyjmujesz preparaty fotouczulające.