Kuny i łasice w domu. Czym grozi ich obecność?

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o zagrożeniu wynikającym z obecności w pobliżu naszych domów  kun. Kuny to dzikie zwierzęta, które nauczyły się doskonale funkcjonować w otoczeniu człowieka. W pobliżu naszych mieszkań najczęściej pojawia się kuna domowa, stosunkowo rzadko obserwowana jest zaś kuna leśna. Chociaż nie są one groźne dla nas bezpośrednio, to mogą spowodować znaczne szkody, jeśli chodzi o nasze mienie. Jak skutecznie z nimi walczyć? 

Ze względu na to, że ludzkie osiedla coraz bardziej zbliżają się naturalnych siedlisk dzikich zwierząt, wiele gatunków korzysta z takiego sąsiedztwa i coraz śmielej zapuszcza się na tereny zamieszkane przez ludzi. Należą do nich kuny, które do perfekcji nauczyły się wykorzystywać bliskość człowieka. Niestety swoją działalnością zagrażają one naszym domostwom, dobytkowi, pupilom i hodowanym zwierzętom. Warto jednak pamiętać, że istnieją skuteczne sposoby na to, by pozbyć się tych zwierząt z naszego sąsiedztwa. W kolejnych akapitach wyjaśniamy jak to zrobić.

Skuteczne zwalczanie kun. Kuny na terenie Warszawy i innych miast stanowią coraz większy problem.

Na wstępie warto jednak zaznaczyć, że problem zwierząt w sąsiedztwie naszych domów dotyczy nie tylko kun, ale też innych zwierząt z rodziny łasicowatych, takich jak łasice i borsuki. Niektóre z nich bytują w pobliżu ludzkich osiedli od dawna (jak wspomniana kuna domowa), ale wiele z nich pojawia się w nich od stosunkowo niedawna. Jak nietrudno się domyślić, ich obecność często wiąże się z wieloma problemami. 

Zwalczanie kun - dlaczego jest ważne? Jakie szkody może wyrządzić kuna domowa?

Lista problemów wynikających z bytowania tych zwierząt w pobliżu naszego domu jest długa. Do tego, by postawić na zwalczanie kun Warszawa skłaniają nas przede wszystkim:

  • przykry zapach moczu, którym zwierzęta znaczą "swoje" terytorium;
  • przegryzione przewody hamulcowe i elektryczne w samochodzie;
  • zniszczenia budynków;
  • zagrożenie dla zwierząt domowych (zwłaszcza kotów wychodzących) i hodowlanych. 

Zwalczanie kun Warszawa. Komu zlecić skuteczne odławianie kun?

Firma do zwalczania kun i łasic powinna spełniać szereg wymagań. Oczywiście najważniejsza jest skuteczność działań, ale też wysoka kultura osobista i humanitarne sposoby działania. Dobra firma korzysta z takich metod jak pułapki żywołowne czy opryski odstraszające te zwierzęta z feromonów lub wyciągów ziołowych. Warto też sprawdzić, czy dany wykonawca pomaga uporać się z innymi zwierzętami, oferując usługi dezynsekcji lub deratyzacji. Dzięki takim usługom szybko pozbędziecie się szczurów, myszy oraz innych szkodników, takich jak owady i lisy.