Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Warszawa

Czy łatwo jest namówić dziecko do założenia aparatu ortodontycznego?

Każdy rodzic wie, że nawet jeżeli w teorii decyzja o założeniu aparatu na zęby należy do nas - jeżeli nasze dziecko się na to nie zgodzi to nie damy rady go do tego zmusić. Nikt nie chce przecież też, aby wizyty u ortodonty od tego momentu kojarzyły się naszemu synowi czy córce tylko i wyłącznie źle - chcemy, aby do końca życia dbało ono o swoje zęby. Sami zdajemy sobie przecież sprawę z tego, jak łatwo można wywołać u młodej osoby traumę związaną właśnie z leczeniem uzębienia. Jeżeli udało nam się już namówić dziecko na pierwszą wizytę to i tak jesteśmy szczęściarzami - często rodzice nie są w stanie przez wiele tygodni nawet dojść do takiego momentu.

Czasami dziecko słyszy nieprzyjemne historie na temat ortodonty w przedszkolu lub w szkole i dlatego nie chce w ogóle o tym rozmawiać. Buntuje się, ponieważ po prostu obawia się bólu - ma też do tego prawo, bo przecież nie wszystko jeszcze rozumie. To naturalne, że staramy się unikać rzeczy, które mogą być dla nas trudne – nawet dorośli zwlekają z wizytą u stomatologa czy ortodonty, więc nie można dziwić się za bardzo dzieciom. Mimo to musimy próbować - robimy to przecież dla ich dobra.

Posłuż się przykładem

Nasza sytuacja znacznie się ułatwi, jeżeli koleżanka lub kolega naszego dziecka także nosi aparat na zębach - wtedy zwykle dzieci po prostu zazdroszczą sobie nawzajem i nie mamy żadnego problemu z tym, aby przekonać naszą pociechę do tej czynności. Tak samo w momencie, gdy nasze starsze dziecko nosi aparat - jeżeli wcześniej nie straszyło one swojego rodzeństwa okropnym bólem związanym z noszeniem aparatu to mamy duże szanse na to, iż uda nam się założyć go także u drugiego dziecka. A jeżeli nie znajdziemy osoby z aparatem w środowisku syna lub córki - wtedy możemy posłużyć się jakimś przykładem z bajki lub z książki. Czasami to także się sprawdza. Ortodonta ma już doświadczenie.

Poczekaj na odpowiedni moment

A jeżeli wspomniana metoda nie zadziała lub nasze dziecko jest trochę starsze i dla niego aparat to przede wszystkim problem estetyczny - być może będzie trzeba po prostu chwilę poczekać. Staraj się cały czas delikatnie poruszać ten temat i podkreślać to, jak dobry wpływ aparat będzie miał na wygląd naszych zębów w przyszłości. Być może rozmowa i możliwość samodzielnego podjęcia decyzji przez nasze dziecko, okażą się wystarczające, aby namówić je do spotkania z ortodontą. A jeżeli zgodzi się już na taką wizytę to konieczne znajdź zaufanego specjalistę, który ma już doświadczenie w pracy z dziećmi - to bardzo ważne. W Warszawie (Żoliborz, Śródmieście) polecamy stomatologa Dorodent.