Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Warszawa

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania opon letnich

Opony są niezwykle ważną częścią samochodu, która ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo użytkowników drogi. To jedyne miejsce styku samochodu z asfaltem, dlatego wpływają one na długość drogi hamowania, przyczepność i ogólną jakość jazdy. Z tego względu wybór odpowiedniego ogumienia jest niezwykle ważny. Na co zwrócić uwagę, kupując opony letnie na https://noweopony.pl/ ? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Na co zwrócić uwagę wybierając nowe opony?

Najlepiej, jeśli wymianie podlega cały zestaw ogumienia, gdyż różne opony znacznie obniżają osiągi auta i jego przyczepność. Jednak jeśli z jakichś względów np. finansowych nie możemy wymienić wszystkich 4. opon, to należy kupować je parami. Wszyscy znaczni producenci oferują na https://noweopony.pl/opony/letnie również kupno marek „zależnych”, które sprzedają pod swoim logo, dzięki temu opony można kupić w 3. klasach: ekonomicznej, średniej i premium.

Klasa ekonomiczna

Produkcja opon opiera się na starszych technologiach, które jednak zapewniają odpowiednie parametry i bezpieczeństwo jazdy. Sprawdzą się one w autach niższej i średniej klasy. Jest to dobre, budżetowe rozwiązanie dla kierowców, którzy poruszają się głównie po mieście, nie pokonują dużej ilości kilometrów miesięcznie i cenią sobie spokojną, bezpieczną jazdę.

Klasa średnia

To idealna okazja do osiągnięcia kompromisu pomiędzy wysoką ceną a dobrą jakością. Opony klasy średniej zapewnią optymalne warunki jazdy nawet w dłuższych trasach i są doskonałym wyborem dla osób, które jeżdżą w sposób spokojny lub umiarkowany. Ten rodzaj opon jest najczęściej wybierany, ponieważ zapewnia najlepszy stosunek ceny do jakości. Dzięki temu można osiągnąć wysoki poziom bezpieczeństwa i dobre osiągi bez nadmiernego obciążania budżetu domowego.

Klasa premium

Najdroższe opony, które zapewniają również najlepsze parametry jazdy. Stworzone z myślą o wymagających kierowcach, którzy cenią sobie dynamiczną jazdę i każdego miesiąca pokonują duże odległości. Do produkcji opon klasy premium wykorzystywane są najlepsze mieszanki gumy oraz najnowsze technologie. Tego typu ogumienie idealnie sprawdza się do aut z silnikami o dużej mocy.

Co dają dobre opony?

Opony są jedynym punktem styku samochodu z nawierzchnią, dlatego bardzo mocno wpływają na bezpieczeństwo oraz możliwości jazdy. Opony mają wpływ na:

  • przyczepność;
  • długość drogi hamowania;
  • przenoszenie siły napędowej;
  • kierowalność i stateczność;
  • odczuwanie wszelkich nierówności, a więc komfort jazdy.

Ważne, aby stosować opony zgodnie z ich przeznaczeniem, a więc na miesiące ciepłe zakładać opony letnie, a na chłodny czas ogumienie zimowe. Tylko dzięki temu zostanie zachowana pełna funkcjonalność opon, a bezpieczeństwo pozostanie na wysokim poziomie.

Jak rozpoznać, że opony są zużyte?

Sprawdzanie zużycia opon jest kluczowe, gdyż zniszczone „gumy” tracą swoje funkcje. Po czym rozpoznać, że opony są zużyte? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na głębokość bieżnika. Zgodnie z prawem opony należy wymienić, gdy wynosi ona 1,6 mm. Jednak trzeba pamiętać, że taka głębokość bieżnika oznacza, że opony są już mocno zużyte i lepiej wymienić je przed tym krytycznym momentem. Ogumienie należy również sprawdzić pod kątem różnego rodzaju zniszczeń: pęknięć, wybrzuszeń, czy odkształceń. Tego typu uszkodzenia mogą zmniejszyć przyczepność samochodu oraz znacznie wydłużyć drogę hamowania.