Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Warszawa

Jaki zamek zamontować do drzwi aluminiowych?

Coraz więcej osób decyduje się na drzwi aluminiowe nie tylko do firmy czy magazynu, ale również domu. Oczywiście takie drzwi charakteryzują się podwyższonymi walorami estetycznymi, ale zachowują wszystkie najlepsze właściwości. To znaczy mimo lekkiej konstrukcji zapewniają szczelne zamknięcie ościeżnicy bez ucieczek ciepła z budynku. Z tego względu należy dopasować do nich odpowiedni zamek do drzwi o podobnych właściwościach. Które i dlaczego sprawdzą się najlepiej?

Jakie zamki sprawdzą się w przypadku drzwi aluminiowych?

Nowoczesne drzwi aluminiowe zabezpieczone są przekładką termiczną i wypełnieniem z polistyrenu ekstrudowanego, co sprawia, że współczynnik przenikania ciepła jest wyjątkowo niski, zatem nie mamy do czynienia z mostkami termicznymi. Z tego względu należy wybierać do nich zamki wielopunktowe, a najlepiej listwowe, które są najwygodniejsze, ze względu na fakt, że używa się tylko jednego klucza do centralnego zamka zwalniającego dodatkowe rygle i unieruchamiającego zapadki, co oznacza ni mniej ni więcej tylko tyle, że wywarzenie drzwi przez włamywacza jest niemożliwe. Warto tutaj przypomnieć, że jest to rodzaj zamków wpuszczanych z wkładką bębenkową.

Powody, dlaczego zamek listowy i drzwi aluminiowe tworzą tak zgrany tandem

Dużą zaletą drzwi aluminiowych jest ich szczelność, co w połączeniu z oknami energooszczędnymi sprawia, że można zmniejszyć ilość ciepła wykorzystywanego do ogrzewania budynku, dzięki nie przenikaniu zimnego powietrza z zewnątrz. Jednak, aby drzwi były całkowicie szczelne potrzebne są tak samo nieprzepuszczające powietrza zamki, to znaczy takie które skutecznie usztywniają skrzydło drzwiowe. Tak właśnie działa zamek listwowy. Z tego względu nawet duże różnice temperatur nie powodują wypchnięcia dość lekkich drzwi aluminiowych i powstania nieszczelności. W tym przypadku długie listwy ramowe równomiernie rozkładają siły działające na całej długości ościeżnicy, co zwiększa stabilność konstrukcji. Rygle umieszczone na listwie drzwi aluminiowych mogą być całkowicie niewidoczne. Zamki wielopunktowe listwowe poza ryglem w części środkowej mogą być wyposażone w dwa lub cztery masywne stalowe rygle. W każdym przypadku zamek spełnia standardy jakości dla drzwi aluminiowych antywłamaniowych. Odpowiednia budowa zamków listwowych gwarantuje ich bezawaryjną eksploatację przez wiele lat. Zarówno zamki listwowe, jak i drzwi aluminiowe mają również doskonałe właściwości izolacji akustycznej i także z tego powodu tworzą zgrany tandem.

Czy zamki listwowe mogą działać tylko na klucz, czyli o nowoczesnych rozwiązaniach pasujących do designu drzwi aluminiowych

Niewątpliwie drzwi aluminiowe są niezwykle nowoczesne i pasują do elewacji utrzymanych w minimalistycznym, industrialnym stylu. Dopasowane do nich zamki listwowe nie muszą być tylko tradycyjne, bowiem można wybrać modele, które obsługuje system elektroniczny. To znaczy, że posiadają system awaryjnego otwierania kluczem, jednak generalnie obsługiwane są za pomocą kodów np. ze smartfona. Ciekawym wyborem będzie też zamek biometryczny z czytnikiem linii papilarnych. Takie modele wprowadzają do wnętrza stylistykę hi-tech już od samych drzwi.

Każdy zamek musi być idealnie dopasowany pod względem rozstawu i głębokości. Zamki przeznaczone do drzwi aluminiowych są położone nie tak głęboko, jak modele dedykowane do innych rodzajów drzwi, a powodem jest specyfika całej konstrukcji skrzydła. Dzięki właściwemu dopasowaniu można zapewnić komfort użytkowania, ochronę przed mostkami termicznymi, nadmiernym hałasem oraz włamaniem.