12.01.2021 • Monika Nawrat

Drużyna ULTRA KSP z powodzeniem ukończyła Wielki Szlem Komandosa. To cykl ekstremalnych biegów, na bardzo trudnych trasach, gdzie każdy z uczestników musi pokonać trasę w pełnym umundurowaniu.

Zdjęcie przedstawia od lewej :  kom. Arkadiusz Chodorowski z WWP KSP kom. Mariusz Mikołajczyk z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KSP kom. Michał Król z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KSP st. asp. Marcin Znamiec z KP Metro Warszawa   mł. asp. Barbara Niemczak z KP Warszawa Ursynów st. post. Teresa Dziergas z KP Warszawa Ursynów

Wielki Szlem Komandosa składa się z następujących imprez biegowych:

• VI Ćwierćmaraton Komandosa 10,55 km
  • XI Półmaraton Komandosa 21,1 km
  • IV Setka Komandosa 100 km
  • XXIV Bieg o Nóż Komandosa 10 km
  • XVII Maraton Komandosa 42,2 km

Rok 2020 okazał się być wymagającym i  trudnym dla naszych biegaczy. Pierwszy bieg w jakim wystartowali policjanci to Ćwierćmaraton Komandosa, który odbył się w styczniu w Słupsku na dystansie 10,55 km. Następny z listy Wielkiego Szlema - to Półmaraton Komandosa, organizowany przez Rektora Komendanta Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Niestety wirus COVID-19, który pojawił się w Polsce na początku marca, pokrzyżował plany organizatorom imprez biegowych. Bieg Setka Komandosa odbył się w formie wirtualnej z zachowaniem całego regulaminu. Ukończenie wyzwania Setki Komandosa musiało być udokumentowane zdjęciami i przesłane do organizatora biegu. Drużyna ULTRA KSP we własnym zakresie zorganizowała bieg. Policjanci zdecydowali wspólnie wymierzyć trasę 100 km. Wyznaczyli 10 kółek o dystansie 10 km. Na trasie wydarzenia nie zabrakło odpowiedniego wyżywienia i nawodnienia, ponadto zapewnili sobie opiekę medyczną. Był to jeden z najtrudniejszych i najdłuższych biegów i już na tym etapie wielu zawodników zrezygnowało z walki o Wielki Szlem Komandosa.

Funkcjonariusze w wielkim oczekiwaniu liczyli na październikowy Bieg o Nóż Komandosa w Lublińcu, aby odbył się w normalnej, a nie w wirtualnej formule. Niestety pandemia koronawirusa nie odpuszczała i potrwała dłużej niż wszyscy przypuszczali. W kraju zostały wprowadzone kolejne obostrzenia, przez które odwoływano kolejne imprezy sportowe. XXIV Bieg o Nóż Komandosa 10 km nasza drużyna również ukończyła wirtualnie.

Kolejnym, już ostatnim startem miał być XVII Maraton Komandosa w Lublińcu. Początkowo bieg został przełożony na 12 grudnia 2020r. Wprowadzane obostrzenia w związku z COVID-19 zakazały organizacji tego biegu. Jednak ekipa ULTRA KSP nie poddała się i zorganizowała po raz kolejny maraton w nieporęckim lesie. Z zachowaniem reguł i limitu czasowego nasza drużyna ukończyła to wyzwanie.  Bieg ten uznawany jest za jeden z najtrudniejszych biegów na tym historycznym dystansie i tylko nieliczne grono śmiałków podejmuje walkę z dystansem 42,2 km w pełnym umundurowaniu i 10 kg plecakiem. Początkowy bieg został przełożony na 12 grudnia, ale już na początku miesiąca okazało się, że nie będzie to możliwe. Kolejne obostrzenia zakazały również organizacji tego biegu.

Mimo że brakowało atmosfery rywalizacji i klimatu normalnych zawodów, to trzeba pogratulować naszej drużynie determinacji i zdobycia Wielkiego Szlema Komandosa, za który zostali nagrodzeni odznaką.