Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Warszawa

Jak założyć rolety dzień i noc i jak je później czyścić?

Firany i zasłony są coraz częściej zastępowane przez innego rodzaju wystrój okolic okna. Domownicy często rezygnują z czasochłonnego prania i wieszania firan w zamian za możliwość jednorazowego montażu rolety i późniejsze czyszczenie bez jej ściągania. Coraz bardziej popularną odmianą takich zasłon jest dzień i noc, gdzie można manipulować ilością wpuszczanego do mieszkania światła. To wszystko dzięki jej konstrukcji - zbudowana jest naprzemiennie z pasów prześwitujących i zaciemniających.

Zalety

Rolety dzień i noc posiadają szereg zalet i dlatego cieszą się sympatią wielu użytkowników. Najważniejszą cechą jest wpuszczanie do pomieszczenia, tyle światła, na ile zdecyduje się użytkownik. W każdej chwili można ją płynnie regulować. Kolejną zaletą jest jej wygląd, który jest bardzo estetyczny, a także odbiega od żaluzji, bardzo popularnych kilkanaście lat temu.

Montaż rolet

To, jak należy zamontować roletę, zależy od rodzaju i kolekcji, z której pochodzi produkt. Do każdego kompletu, wraz z niezbędnymi elementami i akcesoriami, powinna zostać także dołączona instrukcja montażu. Istnieje wiele możliwości montażu. Poniżej przedstawiono dwa najbardziej popularne sposoby.

Roleta okienna

Przeważnie montaż takiej rolety jest bezinwazyjny. Nie są potrzebne żadne narzędzia. Należy założyć haczyki na górną część rolety z jednej strony, a z drugiej zaczepić o górną część skrzydła okna. Potem można montować mechanizm, czyli żyłkę oraz klips do naciągu w dolnej części okna.

Roleta ścienna

Taką roletę należy przymocować do ściany bądź sufitu. Na początek wywierca się otwory, w których umieszcza się kołki oraz wkręty. Gdy cały mechanizm jest już przyłączony, należy cały osprzęt zamontować za pomocą wspomnianych wkrętów.

Często zdarza się tak, że nie trzeba łączyć mechanizmu z roletą. W takim przypadku należy tylko przymocować cały produkt do okna lub ściany.

Czyszczenie rolet

Nie da się uniknąć zakurzeń rolety. Cały czas zbierają się na niej roztocza, pyły oraz inne lotne zanieczyszczenia. Najważniejszym punktem pielęgnacji jest ich regularne odkurzanie na niskich obrotach odkurzacza. Można to robić także za pomocą miotełki lub miękkiej ściereczki delikatnymi ruchami od góry do dołu. Czyszczenie należy przeprowadzać w słoneczny dzień, gdy najlepiej widać miejsca, w których osiadł kurz.

Bardzo często dochodzi także do poważniejszych zabrudzeń. Na rolecie może osiąść błoto, owady lub jedzenie. Małe dzieci mogą ubrudzić ją kredkami lub pisakami. Aby pozbyć się takiego brudu, należy nawilżyć ścierkę letnią wodą z dodatkiem delikatnego detergentu, np. płynu do prania delikatnych materiałów. Nie wolno jej szorować.

Roletę można także ściągnąć i zamoczyć w wannie wypełnionej wodą i detergentem a później pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Rolety nie nadają się do prania w żadnej pralce ani w pralni. Gdy tylko jest to możliwe należy przecierać materiał na sucho, gdyż jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie jeśli chodzi o pielęgnację takiego materiału. Odpowiednia pielęgnacja pozwala na utrzymanie takiej ozdoby wnętrza przez wiele lat w bardzo dobrym stanie.

Więcej informacji znajdziesz na https://grako.pl/kat/do-domu/rolety-dzien-i-noc/