Dbając o zdrowie zębów dzieci, rodzice zabierają swoje pociechy na regularne przeglądy leczenie do dentysty. W trosce o prawidłowy rozwój uzębienia warto również korzystać z konsultacji ortodontycznej. Symptomami, które wskazują, że konieczna jest wizyta u ortodonty, są między innymi: nieprawidłowe zachodzenie na siebie górnych i dolnych zębów, przerwy między zębami czy brak miejsca dla wyrzynających się zębów stałych. Objawy te mogą, choć nie muszą, być zauważone przez rodziców. Jednakże nawet, jeżeli opiekunom wydaje się, że z uzębieniem ich dziecka jest wszystko w porządku ,warto również wtedy wybrać się na profilaktyczną konsultacje u ortodonty.

1. Kiedy pierwsza wizyta u ortodonty?

Pierwsza konsultacja u ortodonty powinna się odbyć po skończeniu szóstego roku życia. W tym czasie dziecko posiada zarówno zęby mleczne, jak i stałe – czyli tak zwane uzębienie mieszane.

2. Przebieg pierwszej wizyty w gabinecie ortodonty

Czym zajmuje się ortodonta i czego spodziewać się podczas pierwszej wizyty? Podczas pierwszej wizyty specjalista ortodoncji określi, czy u młodego pacjenta występuje wada zgryzu, a jeśli tak – oceni jej nasilenie oraz znajdzie jej przyczynę. Kolejnym etapem jest decyzja, kiedy należy rozpocząć leczenie i w jakiej formie.

3. Jakie są pierwsze, niepokojące sygnały problemów ortodontycznych?

Już u młodszych dzieci można zaobserwować pewne niepokojące objawy, które mogą wskazywać na problemy ortodontyczne. W prawidłowym uzębieniu zęby górne powinny być wyrównane z dolnymi, bez szczelin czy przerw. Rodzice sami mogą sprawdzić, czy zęby dziecka są proste, czy też między nimi występują przerwy, a także czy zęby nie nachodzą na siebie lub czy żaden z nie jest wychylony. Jeśli pojawią się nierówności i przerwy, jest to zdecydowany znak, żeby odwiedzić specjalistę i prawdopodobnie podjąć leczenie ortodontyczne.

Niektóre nieprawidłowości w zgryzie dziecka rodzicom ciężko jest ciężko określić, a czasem nawet zauważyć. Profilaktyczna konsultacja u ortodonty to najlepszy sposób na to, aby unikać większych wad po wyrośnięciu wszystkich stałych zębów.

4. Aparaty ortodontyczne - rodzaje

W gabinetach ortodontycznych do korygowania wad zgryzu u dzieci i młodzieży używa się dwóch rodzajów aparatów: ruchomych i stałych. Aparaty ortodontyczne ruchome są narzędziami służącymi leczenia wad zgryzu głównie u młodszych dzieci. Ich systematyczne stosowanie efektywnie koryguje niewłaściwy zgryz w czasie, gdy dziecko rośnie i rozwija się. Najlepsze efekty leczenia takimi aparatami obserwuje się u pacjentów w wieku pomiędzy 4 a 12 rokiem życia. Z reguły używa się ich do korygowania niewielkich odchyleń zębów. Natomiast poważne i skomplikowane wady zgryzu leczone są głównie aparatami ortodontycznymi na stałe montowanymi do zębów.

5. Darmowy aparat ortodontyczny dla dzieci

Aparat ortodontyczny ruchomy do 12 roku życia jest całkowicie bezpłatny. W placówkach ortodontycznych nie będą zatem pobierane za niego żadne opłaty ani dopłaty. Warto natomiast pamiętać, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje, nawet częściowo, aparatów stałych.

Z zauważonymi problemami ortodontycznymi u najmłodszych nie warto czekać i liczyć na to, że same znikną wraz z wiekiem dziecka – niestety, im ono starsze, tym wady zgryzu mogą przybierać na sile i wymagać znacznie dłuższego leczenia. Tak naprawdę każdy rodzic powinien zaprowadzić swoje dziecko na konsultację do ortodonty. Najlepszym momentem na pierwszą wizytę jest ten, kiedy u dziecka pojawiają się pierwsze stałe zęby. Jeśli szukasz godnego polecenia ortodonty, warto zajrzeć na stronę https://www.niebodent.pl/pl/ortodonta-ortodoncja-warszawa-bemowo/ i zapoznać się z ofertą Ortodoncji na Warszawskim Bemowie.