Podczas prac budowlanych, wykorzystuje się niezliczoną ilość różnych materiałów. Wszystkie z nich, mają na cele ułatwić przebieg wykonywanych czynności. Między wszelkimi środkami, które używane są powszechnie, znajduje się też sporo produktów o charakterze ściernym. Dzięki nim, możliwa jest obróbka wszelkich powierzchni m.in. drewna.

Tak naprawdę, narzędzia ścierne i materiały, stosuje się w różnych wypadkach. Są one substancjami mineralnymi, które po rozdrobnieniu zyskują szlifujące i skrawające możliwości – do tego też są wykorzystywane. Co więcej, wszystkie ściernice, mogą przejawiać różne właściwości i możliwości. Można wyłonić super twarde ściernice, twarde lub polerujące, które pozwalają uzyskać idealną gładkości powierzchni. W związku z tym, posiadają one niezwykle drobne ziarna.

Ziarno w ściernych materiałach

W wypadku wszystkich materiałów ściernych, zawsze kluczowe będzie ziarno. To element ściernego materiału po rozdrobnieniu, który pełni rolę ostrzy skrawających. Różne rodzaje materiałów ściernych, będą posiadać inną wielkość. Każda z nich, podczas ścierania będzie ogrywała inną rolę.

Materiały ścierne - podział

Wszystkie materiały ścierne, które aktualnie wykorzystuje się w budownictwie, dzieli się na sztuczne i naturalne. Pośród nich, mamy możliwość doboru takiego produktu, który idealnie sprawdzi się podczas wykonywania konkretnych prac. Materiały naturalne – jak wskazuje sama nazwa, pochodzą wyłącznie z natury i stosuje się je jako ściernie. Wyróżnia się zatem takie elementy jak: szmergiel, kwarc, diament, korund oraz krzemień.

Te, które nazywa się sztucznymi produktami, zazwyczaj są wynikiem obróbki chemicznej. W tym wypadku, można wyróżnić sporą liczbę przeróżnych substancji, które uzyskuje się na takich zasadach, aby udało się stworzyć materiały do przeprowadzania konkretnych zadań. Lista materiałów sztucznych jest niezwykle długa, natomiast można wymienić te najpopularniejsze: borazon, elektrokorund, diament sztuczny, węglik boru oraz węglik krzemu,

Materiały do elektronarzędzi

Szlifowanie nie zawsze musi odbywać się ręcznie. Można posłużyć się też specjalnymi urządzeniami. Do profesjonalnych szlifierek wykorzystuje się chociażby krążki ścierne. Mogą one mieć różne wielkości oraz rodzaje ziaren, aby mogły być wykorzystywane do danych prac. Wśród nich, zastosowanie znajdują też krążki ścierne na rzep oraz tarcze na rzep. Oprócz szlifierek, do polerowania nadają się też wiertarki, natomiast w tym wypadku niezbędne będzie założenie specjalnego papieru ściernego na wiertarkę.

Papier ścierny

Nie da się ukryć, że najbardziej popularnym materiałem już od wielu lat jest po prostu papier ścierny. Jednak coraz częściej, sięga się też po ściernice ceramiczne, które znajdują zastosowanie w wypadku użycia sprzętów elektrycznych. Najczęściej dotyczy to szlifierek, które dzięki specjalnym tarczom mają świetne właściwości ścierające. Ich działanie pozwala w bardzo krótkim czasie uzyskać pożądane efekty. Co więcej, użycie szlifierki to gwarancja prac na bardzo wysokim poziomie, stąd w większości przypadków, warto postawić właśnie na to rozwiązanie.

Uogólniając, narzędzia ścierne i materiały widnieją na rynku w niezliczonej ilości wersji, dlatego zawsze uda się nam dobrać optymalne rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się podczas wykonywanej przez nas pracy. Decydując się na nowoczesne ściernice, pamiętajmy o odpowiednim dopasowaniu materiału ścierającego, aby mieć pewność uzyskania pożądanego efektu.

Narzędzia ścierne i materiały - podział