Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Warszawa

Zakupienie odpowiedniej lampy do salonu może wydawać się bardzo prostym zadaniem. Jeśli nie wiesz, na co warto się zdecydować, poznaj 5 naszych zasad!

Klasyczne czy nowoczesne? Dzisiaj lampy wiszące możemy znaleźć w wielu interesujących wzorach do wyboru, na przykład następujące. Możemy dopasować je do każdej aranżacji – wnętrza w modnym teraz stylu loft, skandynawskim czy glamour, klasycznym albo kolonialnym.

Jeśli chcesz zdecydować się na tego rodzaju lampę do salonu, zapraszamy do sprawdzenia naszego poradnika – znalezienie odpowiedniego modelu będzie jeszcze prostsze!

  1. Dobierz lampę wiszącą w odpowiednim rozmiarze

Ani za duża, ani za mała – lampa sufitowa powinna być dopasowana do wielkości danego wnętrza.

Za mała lampa w dużym wnętrzu nie zapewni właściwego natężenia oświetlenia, a także nie będzie wyglądać stylowo. Z kolei ta za duża może przytłoczyć pomieszczenie.

Najprościej dobrać odpowiednią lampę na żywo – możemy wtedy od razu ocenić, czy będzie ona miała odpowiedni rozmiar.

Jeśli chcemy kupić lampy on-line, warto sprawdzić jej wymiary, aby nie okazało się, że w rzeczywistości będzie miała inny rozmiar niż ten zakładany. Gdy trudno jest nam na oko określić, czy konkretna lampa będzie odpowiednia, możemy zmierzyć obecną i porównać ją z wymiarami podanymi na stronie.

  1. Zwróć uwagę na źródła światła dla lampy wiszącej

W lampach wiszących stosuje się dzisiaj nie tylko tradycyjne żarówki żarowe, ale również innego rodzaju źródła światła, które pobierają o wiele mniej prądu i są trwalsze.

Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na lampy wiszące ledowe. Diody LED mogą posłużyć wtedy do stworzenia efektownej lampy dające efekt spadającego deszczu światełek albo przypominającej geometryczną elipsę. Do lamp wymagających wkręcenia żarówki możemy wybrać żarówki LED – możemy znaleźć je w sklepach w różnych wariantach do wyboru.

Lampy wiszące w salonie – poznaj 5 zasad udanych zakupów

Ledowe źródła światła pobierają nawet do 90 procent mniej energii od żarówek żarowych, mogą świecić przez kilkanaście tysięcy godzin, nie nagrzewają się mocno, od razu świecą pełną mocą i dodatkowo są przyjazne dla środowiska naturalnego. To strzał w dziesiątkę!

  1. Sprawdź długość kabla lampy wiszącej

Lampę wiszącą można podwiesić na różnych wysokościach. Jej klosz może znajdować się tuż pod sufitem, ale może być także nisko zawieszony nad stolikiem w jadalni.

Wybierając lampy wiszące do kuchni, jadalni lub do innego wnętrza, sprawdźmy, jaka jest długość zastosowanych w nich kabli.

Gdy lampa nad stół będzie posiadała za długi kabel, możemy go skrócić, ale również możemy często zawinąć i zakamuflować go w podsufitce.

  1. Przy doborze lampy wiszącej zwróć uwagę na wygląd całej aranżacji

W sprzedaży możemy znaleźć dzisiaj zarówno lampy wiszące nowoczesne, jak również te w klasycznym stylu. Co wybrać? Najlepiej skupić się na jednym stylu i wybrać takie lampy, które będą wpisywały się w konkretną aranżację wnętrza.

Na przykład do nowoczesnych salonów świetnie będą wpisywały się lampy wiszące chrom, ale nie zawsze będą dobrze prezentować się już w klasycznie urządzonych wnętrzach.

Oczywiście, możemy łączyć ze sobą styl klasyczny z nowoczesnym, ale takie połączenia najlepiej sprawdzają się w prostych aranżacjach, gdzie w pełni można docenić niecodzienne połączenie.

  1. Sprawdź liczbę punktów świetlnych w lampie wiszącej

Do salonu możemy dobrać lampy o różnej liczbie punktów świetlnych – od jednego do kilkunastu! Liczba punktów świetlnych ma wpływ na liczbę żarówek, których będziemy potrzebowali, a także na efekt oświetlenia wnętrza.

Więcej źródeł światła w lampie wiszącej to także jaśniejsze wnętrze, dlatego warto sprawdzić, czy lampa posiada opcję ściemniania.