Fałszywy mObywatel i piwo przy szkole - trzy interwencje w dwa dni

FOT. Straż Miejska Warszawa
Strażnicy miejscy w Warszawie mieli pracowity początek weekendu, bo w dwa dni kilka razy interweniowali wobec nieletnich sięgających po alkohol. Najmocniejszy obraz przyszedł z Sadyby, gdzie przy szkole podstawowej dwie nastolatki piły wódkę i posługiwały się fałszywymi dokumentami udającymi aplikację mObywatel. Potem doszły kolejne przypadki na Bulwarach Wiślanych i na Poniatówce, gdzie alkohol znów trafił do rąk nastolatek.
Już około godziny 10.00 w czwartek, 25 czerwca, patrol z II Oddziału Terenowego podczas kontroli rejonu szkoły podstawowej na Sadybie zauważył dwie nastolatki spożywające wódkę. W trakcie interwencji wyszło na jaw, że nieletnie posługiwały się fałszywymi dowodami, które miały udawać aplikację mObywatel. Ten dokument wystarczył, by oszukać sprzedawcę w sklepie z alkoholem. Strażniczki rozpoznały próbę oszustwa i wezwały na miejsce patrol policji.
Następnego dnia, w samo południe, patrol z I Oddziału Terenowego zauważył na Bulwarach Wiślanych dwie dziewczynki, które w cieniu pomnika Syrenki Warszawskiej piły piwo. Po sprawdzeniu danych osobowych okazało się, że miały 16 i 17 lat. Obie zostały przekazane wezwanej policji, a strażnicy poinformowali je o szkodliwości alkoholu i o konsekwencjach prawnych.
Kolejna interwencja VII Oddziału Terenowego miała miejsce na plaży Poniatówka. Tam trzy 16-latki piły piwo kupione nielegalnie. Na miejsce wezwano rodziców każdej z nich.
Straż Miejska m.st. Warszawy przypomina, że sprzedaż alkoholu osobom nieletnim to poważne naruszenie prawa. Odpowiedzialność może ponieść zarówno sprzedawca, jak i przedsiębiorca prowadzący punkt sprzedaży. W grę wchodzi odpowiedzialność karna oraz utrata zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Z perspektywy Kodeksu karnego i przepisów o sprzedaży alkoholu taki przypadek może więc uderzyć nie tylko w nastolatków, ale też w handel.
Badania wskazują, że picie w młodym wieku czterokrotnie zwiększa ryzyko rozwoju choroby alkoholowej w dorosłym życiu, a także prowadzi do problemów w nauce i trudności emocjonalnych. W czasie upałów takie zachowanie staje się jeszcze groźniejsze. Ta seria interwencji pokazuje, jak szybko wakacyjna beztroska zamienia się w poważny problem, gdy do gry wchodzą alkohol, fałszywe dokumenty i nieletni.
na podstawie: Straż Miejska Warszawa.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Straż Miejska Warszawa). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Na DK61 rusza nowa organizacja ruchu. Zmiany obejmą skrzyżowanie z DW632

Dwie nowe decyzje dla Portu Polska. Straż pożarna dostanie zaplecze

IMGW ostrzega przed upałem. W Warszawie zrobi się naprawdę gorąco

Warszawa Gdańska z nowym tunelem. Pasażerowie zyskują łatwiejszy dostęp do peronów

Mokotów wciąż pamięta walkę - spacer, który odsłania wojenne ślady

Biblioteki pod lupą Krajowej Rady - cztery gminy, cztery różne oceny

Wakacyjna joga na dachu Galerii Północnej. Bez zapisów i bez opłat

Fałszywy mObywatel i piwo przy szkole - trzy interwencje w dwa dni

Filip Czernikiewicz wygrywa rezydencję fotograficzną w SDK

Seniorzy usiądą z młodymi przy smartfonach. W Warszawie rusza Cyfrowy Most

W Wilanowie przybyło AED. W nagłym wypadku liczą się sekundy

Turecki piknik i country pod chmurką. W Bielanach zapowiada się mocne lato

Wakacyjne remonty ruszają naraz. Tramwaje, drogi i objazdy w Warszawie

Mazowieckie smaki z nagrodami. W Grójcu wybrano tegorocznych laureatów
Przydatne dane teleadresowe
- Komenda Rejonowa Policji Warszawa V - kontakt, dzielnicowi, godziny obsługi
- Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji w Warszawie - pływalnie, sauna i kontakt
- Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa - kontakt, wydziały, księgi wieczyste i opłaty
- Wojskowe Centrum Rekrutacji Warszawa-Praga - kontakt, godziny i ewidencja wojskowa
- Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla. Warszawy - kontakt, godziny, zgłoszenia
- Krajowa Szkoła Skarbowości w Warszawie - siedziba, filie i kontakt
