Łabędź przymarzł do lodu na Wiśle - Ekopatrol i strażacy sprowadzili go na ląd

Ptak leżał około 15 metrów od brzegu, skrzydła pokryte lodem. Straż Miejska i straż pożarna podjęły akcję ratunkową i przekazały go pod opiekę Ptasiego Azylu.
We wtorek, 3 lutego, około godz. 13:20 strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie z okolic ul. Wybrzeże Gdyńskie. Przechodzień zauważył łabędzia przymarzniętego do lodu i zadzwonił na numer 986.
Ptak znajdował się około 15 metrów od brzegu Wisły. “Był mocno osłabiony, nie reagował na bodźce. Jego skrzydła pokrywała warstwa lodu” - relacjonuje mł. str. Izabela Malarczyk z Ekopatrolu Straży Miejskiej.
Ze względu na trudne warunki i odległość od brzegu strażnicy miejscy poprosili o wsparcie straż pożarną. Strażacy bezpiecznie sprowadzili łabędzia na ląd. Zwierzę zostało zabezpieczone przez funkcjonariuszy i przetransportowane do Ptasiego Azylu przy warszawskim ZOO.
Pracownicy Ptasiego Azylu udzielili ptakowi pierwszej pomocy. Łabędzia ogrzano i nakarmiono. Weterynarze ocenili, że ptak był wyraźnie niedożywiony z powodu utrudnionego dostępu do pokarmu, ale powinien wrócić do pełni sił w ciągu kilku dni.
Straż Miejska przypomina, że działa Ekopatrol przeznaczony do pomocy ptakom i małym ssakom na terenie Warszawy i prosi o zgłaszanie podobnych przypadków pod numer 986.
na podstawie: SM Warszawa.
Autor: Redakcja Echo Warszawy

