Kamienica przy Targowej 62 odzyska neogotycką elewację z ceramiczną licówką

Warszawska kamienica przy Targowej 62 odzyskuje dawny blask dzięki unikatowej renowacji. To nie tylko powrót do historycznego piękna, ale także przykład skutecznej rewitalizacji wspieranej przez miasto.
- Praga Północ zyskuje nową perełkę architektury przy ulicy Targowej
- Jak wygląda odtworzenie historycznej elewacji na Pradze Północ
Praga Północ zyskuje nową perełkę architektury przy ulicy Targowej
Na warszawskiej Pradze Północ trwa wyjątkowa inwestycja – remont elewacji kamienicy pod numerem 62. Ten zabytkowy budynek, wzniesiony pod koniec XIX wieku w stylu neogotyckim dla kupca Hersza Grunberga, przechodzi gruntowną metamorfozę. Po latach zaniedbań i zmian stylistycznych, które zatarły jego pierwotny charakter, fasada odzyska swój historyczny wygląd dzięki rekonstrukcji ceramicznej licówki oraz detali architektonicznych.
Warto podkreślić, że prace są realizowane w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji obejmującego Pragę Północ, a miasto stołeczne Warszawa wsparło tę inicjatywę kwotą ponad 350 tysięcy złotych. Cała inwestycja przekracza wartość 1,5 miliona złotych, co świadczy o zaangażowaniu zarówno wspólnoty mieszkaniowej, jak i samorządu w ochronę dziedzictwa kulturowego.
Jak wygląda odtworzenie historycznej elewacji na Pradze Północ
Proces przywracania dawnej świetności kamienicy rozpoczął się od szczegółowych badań architektonicznych i analizy archiwalnych zdjęć oraz dokumentów. Dzięki zachowanym fragmentom oryginalnej ceramicznej licówki udało się dokładnie określić jej kolorystykę i wzory. Projekt renowacji przewiduje odtworzenie neogotyckich zdobień rzeźbiarskich na szczycie budynku oraz metaloplastycznych elementów takich jak ażurowe zwieńczenia i płotki przeciwśniegowe.
W ramach prac wymieniona zostanie również stolarka okienna w częściach wspólnych budynku – szczególnie tych znajdujących się w szczytach elewacji, gdzie pojawią się duże ostrołukowe okna zgodne z oryginalnym stylem. Warto zaznaczyć, że renowacja nie obejmuje wymiany okien w prywatnych mieszkaniach ani rekonstrukcji witryn parteru, jednak zachowany zielony kolor stolarki w jednym z mieszkań może posłużyć jako wzór do przyszłych działań.
Zakończenie prac zaplanowano na październik 2025 roku – wtedy kamienica przy Targowej 62 będzie mogła ponownie zachwycać mieszkańców i gości Pragi swoim historycznym urokiem.
Na podstawie: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Ostatnie Artykuły

W Sierpcu oddano 42 nowe mieszkania w trzech budynkach

Siatkówka plażowa wróciła na Bielany. Turniej przyciągnął 32 pary

W Parku Polińskiego 23 organizacje pokazały siłę sąsiedztwa

Saska Kępa odda hołd Soyce. Na Francuskiej ruszy muzyczne święto

W Suskowoli otwarto pierwszy samorządowy żłobek. Ma 40 miejsc

Syrenki, orkiestry i samba. Warszawa szykuje barwny korowód przez centrum

Targówek ma 110 lat w Warszawie - ten wykład odsłania lokalną historię

Ursus zbiera sygnały o starych skażeniach ziemi. Liczy się każdy trop

Garażówka Wilanowska znów przyciągnęła tłum. To nie był koniec

Literacka czeka duży remont. Zmieni się jezdnia, chodniki i parkingi

Fortepianowe klasyki w Klubie Relax. Makuracki sięgnie po Bacha i Rachmaninowa

Na Jazdowie żałoba po naturze zamieni się w warsztat o odnowie

Piknik dla sąsiadów z różnych stron świata szykuje się w Warszawie

Warszawa szykuje książkowy tłum - targi wracają na PGE Narodowy
Przydatne dane teleadresowe
- Teatr Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich - kontakt, bilety i dojazd
- Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska Warszawa - kontakt, godziny, załatwianie spraw
- Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ursynów - kontakt, godziny przyjęć, obszar działania
- Ursynowskie Centrum Zabiegowe - kontakt, rejestracja, godziny i dojazd
- Centrum Wsparcia Społecznego "Na Targówku" - kontakt, godziny, zasady przyjęcia
- Teatr Baj Warszawa - bilety, godziny kasy, warsztaty i dojazd
