Weź udział w badaniu o wpływie chemikaliów na zdrowie kobiet w ciąży w Warszawie

3 min czytania
Weź udział w badaniu o wpływie chemikaliów na zdrowie kobiet w ciąży w Warszawie

Warszawa staje na czele badań nad wpływem chemikaliów na zdrowie kobiet w ciąży i ich dzieci. Dzięki unikatowemu projektowi naukowemu przyszłe mamy mogą skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej i nowoczesnych badań, które pomogą zrozumieć, jak codzienne substancje wpływają na rozwój maluchów.

  • Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet angażuje przyszłe mamy w przełomowe badania
  • Jak zgłosić się do badania i jakie korzyści oferuje Warszawa przyszłym mamom

Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet angażuje przyszłe mamy w przełomowe badania

W sercu stolicy, przy ulicy Inflanckiej 6, trwa wyjątkowa inicjatywa skierowana do kobiet będących w ciąży do 11. tygodnia. Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet (WIZK) zaprasza przyszłe mamy do udziału w międzynarodowym projekcie Hypiend, który bada, jak substancje chemiczne obecne w codziennym otoczeniu oddziałują na układ hormonalny zarówno kobiet, jak i ich dzieci.

Projekt realizowany jest wspólnie przez 14 zespołów naukowych z ośmiu europejskich państw, a jego celem jest monitorowanie ponad 800 kobiet z Polski, Hiszpanii i Belgii oraz ich potomstwa przez pierwsze 18 miesięcy życia. Badania skupiają się na tzw. związkach endokrynnie czynnych (EDCs), które mogą znajdować się w produktach takich jak tworzywa sztuczne, kosmetyki czy tekstylia i mają potencjał zaburzać gospodarkę hormonalną.

W projekcie, po raz pierwszy na taką skalę, zmierzymy stężenie EDCs w płynach ustrojowych, czyli krwi, moczu, ale także mleku matki informuje prof. Michał Ciebiera, dyrektor WIZK i kierownik projektu w Polsce. Dzięki tym badaniom mamy okazję lepiej poznać to, w jaki sposób substancje chemiczne zaburzają gospodarkę hormonalną i szkodliwie działają na oś podwzgórze-przysadka mózgowa już w okresie płodowym.”

Profesor podkreśla również poważne skutki działania tych związków: niedoczynność tarczycy, przedwczesne dojrzewanie czy nawet zwiększone ryzyko nowotworów.

Jak zgłosić się do badania i jakie korzyści oferuje Warszawa przyszłym mamom

Kobiety zainteresowane udziałem w projekcie Hypiend mogą zapisywać się telefonicznie pod numerem 22 636 06 50 , wewnętrzny numer 7, w godzinach od 8:00 do 15:00 lub mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Oprócz udziału w badaniu uczestniczki otrzymają kompleksową opiekę okołoporodową oraz dostęp do komfortowych warunków porodu w stołecznym instytucie.

Dodatkowo przyszłe mamy będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań oceniających wpływ chemikaliów na ich organizm oraz dwukrotnej oceny rozwoju neurologicznego dziecka do 18. miesiąca życia. Projekt realizowany jest także przez Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) w Warszawie.

Miasto nieustannie inwestuje w zdrowie kobiet i rodzin oferując bezpłatne szkoły rodzenia oraz miejsca dla najmłodszych w żłobkach i przedszkolach. W marcu 2024 roku prezydent Rafał Trzaskowski otworzył pierwszą samorządową poradnię leczenia niepłodności metodą in vitro w Warszawskim Szpitalu Południowym na Ursynowie.

Przyszłe mamy mogą liczyć na najlepszą opiekę okołoporodową w miejskich szpitalach ginekologiczno-położniczych oraz placówkach, gdzie znajdują się oddziały ginekologiczno-położnicze. Co ważne, wszystkie te ośrodki zapewniają możliwość otrzymania znieczulenia podczas porodu i znajdują się w czołówce placówek medycznych w Polsce z największym odsetkiem znieczulenia okołoporodowego” zaznacza Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Dodatkowo stołeczny ratusz przygotowuje program profilaktyki depresji poporodowej na lata 2025-2027 o wartości 6 mln złotych, który ma zapewnić wsparcie psychiczne dla kobiet oraz szkolenia dla personelu medycznego.

Na podst. Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

Autor: krystian