Jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi?

Ostatnio bardzo dużo mówi się o niebezpieczeństwach, jakie czyhają na nas w sieci. Szkodliwe oprogramowanie, ataki hakerskie lub niekontrolowane wycieki danych to przykłady działań, które mogą spowodować poważne zagrożenie dla Ciebie i Twojej rodziny. Jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi, żeby uniknąć przykrych niespodzianek?

Ustaw silne hasło

Choć Internet wydaje się bezpiecznym miejscem, to jednak są to tylko pozory. W praktyce niemal na każdym rogu możemy napotkać na szkodliwe oprogramowanie i działania, które mogą doprowadzić do trwałej utraty danych. Jeśli chcesz tego uniknąć, musisz podjąć konkretne kroki. Podstawą powinno być zabezpieczenie sieci Wi-Fi mocnym hasłem. Wówczas każda osoba, która chce połączyć się z Twoją siecią, musi najpierw podać hasło.

Mimo że doświadczeni hakerzy potrafią złamać takie zabezpieczenie, to silne hasło może ich skutecznie do tego zniechęcić i w efekcie sprawić, że nikt postronny nie będzie korzystał z Twojego Internetu. Mocne hasło powinno składać się z wielu różnych znaków, takich jak: liczby, małe i duże litery oraz znaki specjalne.

Kolejną rzeczą, którą możesz zrobić dla zwiększenia bezpieczeństwa sieci, jest regularna zmiana hasła. Chodzi o zmianę hasła nie tylko do sieci bezprzewodowej, ale także do panelu administratora routera. Wówczas nawet gdy hasło gdzieś wycieknie, to szybko zniwelujesz negatywne skutki tej sytuacji.

Ustaw bezpieczny protokół szyfrowania

Samo hasło to zdecydowanie za mało, aby czuć się bezpiecznie w sieci. Pamiętaj, że na komputerze i w chmurze masz zapisane wiele ważnych danych, które mogą wpaść w niepowołane ręce i zostać wykorzystane do złych celów. Jeśli chcesz utrudnić hakerom dostęp do danych, które wysyłasz i odbierasz przy użyciu danego urządzenia, ustaw bezpieczny protokół szyfrowania. Obecnie wysoki poziom bezpieczeństwa zapewniają standardy WPA2 i WPA3.

Jak sprawdzić protokół szyfrowania? Możesz to zrobić po wejściu w ustawienia routera. Warto zadbać o tę kwestię, aby chronić dane przed zewnętrznymi atakami.

Wybierz pakiet bezpieczeństwa INEA SAFE

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja sieć jest naprawdę bezpieczna, warto wybrać pakiet INEA SAFE. Jest on dostępny dla klientów korzystających z Internetu światłowodowego INEA. W ramach pakietu zyskasz poniższe udogodnienia:

  • Blokowanie wirusów i szkodliwego oprogramowania.
  • Bezpieczne przeglądanie stron internetowych.
  • Ochronę tożsamości w sieci i monitorowanie wycieku danych.
  • Bezpieczeństwo podczas zakupów online i korzystania z bankowości elektronicznej.
  • Kontrolę rodzicielską.
  • Wysoki poziom bezpieczeństwa, który nie wpływa negatywnie na wydajność gier i multimediów.

Pakiet INEA SAFE to optymalne rozwiązanie dla całej rodziny. Składa się on z dwóch modułów, które gwarantują wysoką skuteczność w zwalczaniu potencjalnych zagrożeń. Są to: moduł SAFE5 i moduł ID Protection.

  • Moduł SAFE5 na bieżąco skanuje urządzenie w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, podejrzanych aplikacji i szkodliwych treści.
  • Moduł ID Protection został stworzony po to, aby chronić Twoją tożsamość w Internecie, co wobec licznych cyberataków regularnie przeprowadzanych na użytkowników różnych sieci jest bardzo ważne.

Ochrona polega przede wszystkim na monitorowaniu, czy nie doszło do wycieku Twojego adresu e-mail lub danych z nim związanych. Powyższe rozwiązania zostały przygotowane przez renomowanego dostawcę ochrony antywirusowej i cechuje je duża skuteczność w wykrywaniu potencjalnych zagrożeń.

Pamiętaj o aktualizacjach oprogramowania routera

Na co dzień często zapominamy o aktualizacjach lub celowo je pomijamy, ponieważ sądzimy, że nie są nam potrzebne. Jednak to właśnie zaniechanie tej czynności może osłabić naszą ochronę antywirusową. Aktualizacje pozwalają na bieżąco eliminować luki i niedociągnięcia w zabezpieczeniach routera. Zwykle są instalowane z poziomu panelu administracyjnego. Jest to sprawdzony sposób na zwiększenie bezpieczeństwa w sieci.

Jak widzisz, możesz zrobić naprawdę wiele, aby poprawić bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Niezależnie od tego, w jakich celach korzystasz z Internetu, nie powinieneś zaniedbywać kwestii bezpieczeństwa. Jeśli chcesz skutecznie chronić swoje dane, warto skorzystać z rozwiązań proponowanych przez firmę INEA.