Terapia manualna jest jedną z najskuteczniejszych metod fizjoterapii, oparta na biomechanice i funkcjach układu ruchu człowieka. Opiera się na szczegółowym badaniu pacjenta i leczeniu metodami manualnymi. W diagnozowaniu i leczeniu terapeuta wykorzystuje właściwie dobrane chwyty i manipulacje, stosuje techniki diagnostyczne i lecznicze umożliwiające wykrywanie i leczenie dolegliwości w obrębie stawów, mięśni, więzadeł oraz nieprawidłowości postawy, wzorców ruchowych i oddechowych. Terapeuta uciska odpowiednie punkty na ciele pacjenta, stosuje różne techniki terapii tkanek miękkich, dociera do miejsc bolesnych i przywraca równowagę mięśniową.
Zmniejszenie napięcia mięśniowego zwiększa elastyczność, pomaga przywrócić ruchomość sztywnych stawów, w rezultacie przywraca pacjentowi prawidłowy zakres ruchu.. Celem terapii manualnej jest przywrócenie właściwej ruchomości stawów i możliwie jak największe zmniejszenie dolegliwości bólowych. Efektywność terapii manualnej sprawia, że jest ona metodą leczniczą bardzo często stosowaną w leczeniu urazów i kontuzji sportowych amatorów i sportowców zawodowych.
Terapia manualna w leczeniu urazów sportowych
Terapia manualna jest metodą leczenia stosowaną indywidualnie w zależności od rodzaju schorzenia i stanu pacjenta. Jest idealnym uzupełnieniem ćwiczeń i edukacji dla osób aktywnych fizycznie. W leczeniu urazów i kontuzji sportowych terapia manualna umożliwia zmniejszenie bólu, poprawę elastyczności i ruchomości tkanek, zmniejszenie napięć mięśniowych, zwiększenie ruchomości stawów, a także zmniejszenie stanów zapalnych tkanek miękkich. Doświadczony, wysoko wykwalifikowany terapeuta manualny potrafi właściwie zdiagnozować i leczyć stany pourazowe.
Dla sportowców szczególnie ważne jest zmniejszenie dolegliwości bólowych i zwiększenie zakresu ruchomości w stawach. Wskazaniami do zastosowania terapii manualnej u osób aktywnych fizycznie najczęściej są: bóle mięśni, bóle stawowe kręgosłupa, kończyn górnych i dolnych, stany przeciążeniowe tkanek, napięcia wynikające z przemęczenia i stresu i inne. W terapii manualnej można wyróżnić dwie gałęzie: terapia skupiona na leczeniu tkanek miękkich określana jako miękka (soft) i terapia manualna stawowa określana jako twarda (hard). Oba rodzaje terapii manualnej są szczególnie przydatne w leczeniu urazów sportowych.
Metody terapeutyczne stosowane w terapii manualnej
Fizjoterapeuci z kliniki ortopedii, rehabilitacji i medycyny sportowej Carolina Medical Center stosują w leczeniu urazów i kontuzji sportowych szereg metod i technik manipulacyjnych ukierunkowanych na przeprowadzenie dokładnej diagnostyki i zastosowanie odpowiedniego postępowania terapeutycznego. Metody stosowane w klinice podczas leczenia sportowców to: ortopedyczna Terapia Manualna, metoda dr. Ackermanna, techniki tkanek miękkich, manipulacje krótkodźwigniowe, manipulacje powięziowe, technika bandażowania i inne. Metody stosowane w terapii manualnej w połączeniu z badaniami wykonywanymi w Centrum Diagnostyki Funkcjonalnej zapewniają kompleksową analizę układu wydolności ruchu i szybkie postępy w powrocie do pełnej sprawności po przebytych urazach i kontuzjach. Zobacz: http://carolina.pl/rehabilitacja/fizjoterapia/terapia-manualna/.