Warszawa świętuje 80 lat odbudowy spacerami, operą i pokazami fontann

Warszawa tętni historią i kulturą w 80. rocznicę odbudowy – wyjątkowe spacery, opera i widowiska fontann już w lipcu!
- Warszawskie ulice odkrywają tajemnice powojennej odbudowy
- Kulturalne świętowanie odbudowy Warszawy z operą i pokazami fontann
Warszawskie ulice odkrywają tajemnice powojennej odbudowy
Już od najbliższej niedzieli mieszkańcy Warszawy mają okazję wyruszyć na fascynujące spacery po mniej znanych zakątkach miasta, które odegrały kluczową rolę w jego powojennej odbudowie. Znani badacze historii stolicy, Jerzy S. Majewski oraz Tomasz Markiewicz, zapraszają na serię sobotnio-niedzielnych wycieczek, podczas których uczestnicy poznają niezwykłe historie miejsc takich jak Mariensztat, ulica Mokotowska czy dzielnica Praga z lat 1945-1949.
Pierwsze spotkanie odbędzie się 13 lipca o godzinie 13:00, a przewodnikiem będzie Tomasz Markiewicz, który oprowadzi chętnych po Mariensztacie i okolicznych mostach. Kolejne wyprawy zaplanowano na:
- 20 lipca, godz. 13:00 – ulica Mokotowska z Tomaszem Markiewiczem
- 9 sierpnia, godz. 13:00 – Stare Miasto wraz z murami pod opieką Jerzego S. Majewskiego
- 17 sierpnia, godz. 13:00 – Praga w roku 1945 z Jerzym S. Majewskim
- 14 września, godz. 13:00 – okolice ulicy Chmielnej z Tomaszem Markiewiczem
- 21 września, godz. 13:00 – osiedle WSM Mokotów pod przewodnictwem Jerzego S. Majewskiego
Spacerując tymi trasami, warszawiacy mogą poczuć ducha miasta odradzającego się po wojennych zniszczeniach i zobaczyć miejsca często pomijane w tradycyjnych przewodnikach.
Kulturalne świętowanie odbudowy Warszawy z operą i pokazami fontann
Niezwykłym wydarzeniem artystycznym będzie premiera opery „Najlepsze miasto świata. Opera o Warszawie”, która odbędzie się 19 września na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Libretto inspirowane jest książką Grzegorza Piątka opisującą lata 1944-1949 w stolicy. Reżyseria Barbary Wiśniewskiej oraz scenografia Natalii Kitamikado stworzą wyjątkową atmosferę, a kostiumy przygotuje Emil Wysocki. Wśród solistów wystąpią m.in. Joanna Freszel i Agata Zubel, a orkiestrę Sinfonia Varsovia poprowadzi Bassem Akiki.
Dodatkowo Multimedialny Park Fontann zaprasza na widowiska „Warszawa Ja i Ty”, które w symboliczny sposób ukazują miasto jako miejsce odrodzone i pełne różnorodności. Pokazy odbywają się co piątek i sobotę przez całe lato – w lipcu o godz. 21:30, w sierpniu o 21:00, a we wrześniu o 20:30.
Dom Spotkań z Historią również przygotował bogaty program związany z powojennym okresem Warszawy. Od września do grudnia 2025 roku będzie można zobaczyć plenerową wystawę „Budujemy nowy dom” oraz czasową ekspozycję „Warszawa na nowo. Fotografie reporterskie 1945-1949” dostępną do lutego 2026 roku. W planach są także premiery nowych wydań albumów dokumentujących odbudowę miasta oraz cykl spotkań edukacyjnych odbywających się do końca roku.
Zainteresowani udziałem w spacerach lub wydarzeniach kulturalnych mogą uzyskać szczegółowe informacje oraz zapisy kontaktując się bezpośrednio z Domem Spotkań z Historią.
Na podstawie: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Autor: krystian