Nadproża prefabrykowane a żelbetonowe – co wybrać?
Nadproże pełni istotną funkcję konstrukcyjną w każdym budynku, niezależnie od jego przeznaczenia. Ma za zadanie wzmacniać ściany w miejscach otworów okiennych lub drzwiowych. Sposobów na konstruowanie nadproży we wznoszonych obiektach jest naprawdę wiele, jednakże obecnie na rynku konkurują ze sobą głównie dwa rozwiązania – tradycyjne nadproże żelbetowe oraz nadproża prefabrykowane. Czym się od siebie różnią i skąd wiedzieć, które wybrać?

Nadproże z żelbetu – dlaczego odchodzi się od tej technologii?

Kiedy liczy się ekonomia prac budowlanych, inwestorzy często rezygnują z nadproży wykonanych w tradycyjnej technologii żelbetowej. Głównie ze względu na czasochłonność i wysokie ryzyko błędów wykonawczych, generujących dodatkowe koszty. Z czego to wynika? Nadproża żelbetowe wymagają stworzenia szalunku, ułożenia zbrojenia, a następnie wybetonowania, a po tym wszystkim konieczne jest jeszcze wstrzymanie dalszych prac murarskich na czas wiązania się betonu (tzw. przerwa technologiczna). Ten cały proces znacznie przyspiesza alternatywa dla nadproży tradycyjnych, a więc nadproża prefabrykowane o dużej dokładności wymiarowej. Warto zwrócić uwagę np. na belki nadprożowe dostępne w Systemie Budowy H+H, stanowią one bardzo dobre uzupełnienie konstrukcji zwłaszcza w przypadku obiektów wznoszonych z betonu komórkowego.

Ergonomiczne belki nadprożowe – na czym polega ich fenomen?

W Systemie Budowy H+H są dostępne belki zbrojone o wysokości 12,5 cm oraz w dwóch wariantach szerokości (11,5 cm oraz 17,5 cm). Maksymalna długość belek to aż 300 cm. Dzięki temu z ich wykorzystanie można przykryć otwory o szerokości nawet do 2,75 m – to całkiem spory zakres. Poza przystępnością w kwestii wymiarów dużą zaletą tego rozwiania jest możliwość szybkiego, prostego i precyzyjnego montażu.

W zależności od grubości muru belki nadproża można układać:

  • pojedynczo,
  • podwójnie,
  • potrójnie.

Wystarczy dobrać element o stosownej szerokości. Do łączenia można wykorzystać zaprawę cienkospoinową. Tuż po ułożeniu belek nadprożowych można kontynuować prace murarskie – inaczej niż w przypadku nadproży żelbetowych. Nadproża prefabrykowane ze zbrojonego betonu komórkowego odznaczają się przy tym wysoką izolacyjnością – ściany pod względem izolacyjności termicznej zachowują jednorodne właściwości, nie występuje ryzyko pojawienia się mostka termicznego. Stosując je, podnosisz energooszczędność budynku, obniżając tym samym koszty jego użytkowania.

Drugim rodzajem prefabrykowanych nadproży z betonu komórkowego w Systemie Budowy H+H są nadproża niezbrojone TEMPO N, stanowiące lekki, gotowy wariant nadproża przeznaczony do ścian działowych. Są to belki o długości 150 cm, znajdujące zastosowanie przy otworach o maksymalnej szerokości światła - 110 cm, nadproża są dostępne w trzech wariantach szerokości: 8, 10 i 11,5/12 cm.