Dywan wełniany – jak zadbać o jego czystość?

Utrzymanie w czystości dywanu wełnianego jest nie tylko kwestią estetyki, ale też dobrego samopoczucia i zdrowia. Dlatego, decydując się na zakup dywanu, warto szczególnie dobrze przemyśleć materiał, z jakiego chcemy, aby był on wykonany. Dlaczego jest to ważne? Bo to determinuje jego późniejsze utrzymanie. Naturalne tkaniny, głównie wełna, mają w tym względzie swoje wymagania. Jak im sprostać, aby wełniany dywan służył nam długo i pięknie się prezentował? Podpowiadamy!

Nowoczesne dywany wełniane w Twoim domu

Dywany wełniane to piękny i trwały element wyposażenia wnętrz, jednak aby cieszyć się ich nieskazitelnym wyglądem przez długi czas, trzeba dbać o ich czystość. W przypadku włókien naturalnych jest to nieco większym wyzwaniem, jednak zapewniamy – warto, bo Twój dywan zyska dzięki temu na jakości i będzie nieustannie zachwycał designem.

Jak czyścić wełniany dywan na co dzień?

Nie tylko dywan wełniany, ale też inne rodzaje produktów do dekoracji posadzek w domu, należy czyścić regularnie. Tylko wtedy unikniemy kumulacji kurzu czy zaschniętych plam trudnych do wywabienia.

Regularne odkurzanie jest kluczowe dla utrzymania dywanu wełnianego w czystości i ochrony go przed gromadzeniem roztoczy. Aby to zrobić, należy użyć odkurzacza z miękkim końcem służącym do dywanów. Odkurzanie powinno być wykonywane co najmniej raz w tygodniu, a w przypadku dywanów w miejscach o dużym natężeniu ruchu – nawet częściej.

Porządki generalne – jak prać dywan wełniany?

Jeśli na dywanie pojawią się plamy lub zabrudzenia, należy natychmiast próbować usunąć je za pomocą specjalistycznych środków do czyszczenia dywanów wełnianych. Jeśli nie jesteś pewien, jak czyścić wełniany dywan, aby go nie uszkodzić, skorzystaj z usług profesjonalnej firmy.

Jak prać dywan wełniany? Ważne jest, aby unikać używania wody oraz detergentów, które mogłyby spowodować skurczenie lub zniszczenie dywanu. Jeśli jednak konieczne jest użycie wody, należy używać jak najmniejszej ilości i wytrzeć dywan do sucha. Aby mieć pewność, co do prawidłowego osuszenia, dobrze jest sięgnąć po odkurzacz piorący o sporej mocy ssania. Unikamy mycia parą wodną, a po zabiegu dobrze wietrzymy pomieszczenie, zapewniając dywanowi odpowiednią cyrkulację powietrza.

Najważniejsze wskazówki dotyczące pielęgnacji dywanu wełnianego

Nie tylko trzeba dbać o prawidłowe czyszczenie dywanu z wełny. Warto pamiętać o jego regularnym przewracaniu i ułożeniu w taki sposób, aby unikać bezpośredniego nasłonecznienia, które mogłoby spowodować odbarwienie włókien. Dywan wełniany powinien być umieszczony w pomieszczeniu, w którym jest odpowiednia wilgotność powietrza. Niedobór wilgoci może prowadzić do skurczu włókien, natomiast nadmiar wilgoci sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.