Na czym polega pomoc prawnika przy kredycie frankowym?

Problemy frankowiczów nie mijają, jednak od pewnego czasu coraz głośniej słychać o tym, że znajdują oni wsparcie i wygrywają w sprawach przeciwko bankom. Do tego jednak potrzebują profesjonalnej pomocy – dla frankowiczów ratunkiem jest współpraca z kancelarią adwokacką specjalizującą się w przygotowywaniu pozwów oraz reprezentowaniu interesów klientów w sprawach frankowych. Dowiedz się, jaki jest zakres takiego wsparcia i na czym ono polega. Wreszcie – czy w ogóle warto i jakiej decyzji możesz się spodziewać.

Ocena i interpretacja umowy z bankiem

Musisz wiedzieć, że anulowanie kredytu frankowego wcale nie jest procesem łatwym. Nie jest też powiedziane, że każda osoba mająca tego typu zobowiązanie kredytowe wygra sprawę w sądzie.

Najpierw trzeba dokładnie przeanalizować umowę, jaką zawarłeś z bankiem – większość problematycznych kredytów była wypłacana w latach 2006-2008. Czemu akurat wtedy? Bo kurs CHF był na bardzo niskim poziomie, więc oprocentowanie kredytu było niższe niż tego w walucie PLN. Jednak klienci nie zawsze mieli świadomość tego, że wysokość oprocentowania, a co za tym idzie odsetek od kredytów frankowych wzrośnie, gdy Bank Szwajcarii uwolni kurs narodowej waluty.

Analiza umowy dostarczy prawnikowi informacji o tym, czy umieszczone w niej zapisy są niedozwolone – chodzi głównie o postanowienia dotyczące przeliczania wysokości raty do spłaty po kursie ustalanym jednostronnie przez bank. Jak pokazuje praktyka niemal każda umowa miała jakieś wady, a dotyczy to zarówno kredytów indeksowanych, jak i denominowanych.

Jak wybrać kancelarię pomagającą frankowiczom?

Gdy zechcesz przeanalizować swój kredyt we frankach szwajcarskich i pozbyć się problemów z nim związanych, zgłoś się do kancelarii prawnej. Wybierz taką, która specjalizuje się w pomocy dla frankowiczów i ma na koncie sprawy zakończone wyrokami na ich korzyść. Istotne jest to, czy adwokat z zaangażowaniem, indywidualnie podejdzie do zagadnienia, jakie mu przedstawisz, tzn. przeanalizuje umowę i znajdzie podstawy do anulowania kredytu frankowego. Wreszcie, czy potrafi zweryfikować, czy dane postanowienie umowne dotyczące indeksacji lub denominacji kwoty kredytu nie zostało już umieszczone w rejestrze klauzul niedozwolonych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i konsumentów.

Jak widzisz zagadnień w tym temacie jest bardzo dużo i nie są one łatwe w interpretacji. Znajomość przepisów prawa, jak również korzystnych wyroków w sprawach przeciwko bankom wraz z argumentacją jest niezbędna, aby zwiększyć swoje szanse w zwycięstwie i anulowaniu kredytu frankowego lub uzyskaniu innej, satysfakcjonującej ugody.

Pomoc dla frankowiczów – czy warto z niej skorzystać?

Jeżeli wziąłeś kredyt hipoteczny w czasie, gdy kurs CHF był rekordowo niski to w ostatnich latach Twoje zadłużenie zamiast spadać prawdopodobnie jeszcze wzrosło. Problemy z płynnością finansową? Stres? Poczucie, że zostałeś oszukany? Nie musisz dłużej borykać się z przykrymi uczuciami. W takiej sytuacji pomoc dla frankowiczów na pewno Ci się przyda!