Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Warszawa

W jaki sposób działają ETF-y faktorowe?

Czym są ETF-y oparte na czynnikach?

ETF-y są kupowane od dawna przez inwestorów i cieszą się zasłużoną popularnością. Te fundusze są znane głównie ze względu na niskie opłaty z tytułu zarządzania, ponieważ ich obsługą zajmują się algorytmy komputerowe. Z tego powodu są także uznawane z fundusze pasywne, ponieważ nie kontroluje ich człowiek. Czy jednak na pewno wszystkie ETF-y mają taki pasywny charakter?

ETF-y faktorowe lub czynnikowe to grupa funduszy stworzona z myślą o osobach, które szukają ciekawszych sposobów inwestowania aniżeli replikowanie indeksu. Stanowią aktywne lub częściowo aktywne wersje ETF-ów, które mają inne kryteria doboru niż lokalizacja giełdy czy rodzaj sektora gospodarczego. Wśród tych funduszy można spotkać typy, które odzwierciedlają preferencje różnych inwestorów:

 • volatility - skupują spółki o niskiej zmienności, przy doborze kierują się
 • współczynnikiem beta
 • i odchyleniem standardowym,
 • yeld – fundusze skupujące spółki, które wypłacają wysokie dywidendy,
 • quality - są zbiorem firm o zdrowej kondycji finansowej – czyli niskim zadłużeniu, wysokiej rentowności czy dobrych przepływach,
 • value - kupują udziały w niedowartościowanych aktywach, wycenianych nisko względem ceny do zysku oraz ceny do wartości księgowej,
 • momentum - skupują spółki, które są obecnie modne i mają trend wzrostowy,
 • size - spółki o określonej wielkości - mogą to być małe lub średniej wielkości firmy,
 • growth – fundusze, które zbierają akcje spółek rozwojowych o dużym potencjale do wzrostu.

Powyższe fundusze charakteryzują się bardzo różnym poziomem ryzyka oraz oczekiwaną stopą zwrotu z inwestycji.

Gdzie można kupić fundusze czynnikowe?

Najlepszym miejscem, które umożliwia zakup funduszy typu ETF jest profesjonalna platforma brokerska. Poza dużym wyborem instrumentów często można skorzystać z doradztwa oraz narzędzi technicznych do zaawansowanej analizy rynkowej. Jeśli chcesz się rozwijać jako inwestor, to więcej informacji znajdziesz tutaj, na stronie internetowej jednego z najbardziej znanych brokerów na świecie.

Dla kogo są ETF-y faktorowe?

Tak jak wszystkie instrumenty, ETF-y czynnikowe są produktem dla określonej grupy docelowej. Jest to świetny wybór dla osób, które:

 1. nie chcą przeprowadzać nużącej analizy fundametalnej, ale chcieliby inwestować w wartość - dla nich odpowiednie będą fundusze value, quality oraz yeld,
 2. osoby chcące inwestować w małe i średnie spółki - zdecydowanie warto wtedy wybrać fundusze z faktorem size,
 3. dla osób o dużej tolerancji na ryzyko odpowiednim wyborem będą ETF-y typu momentum lub growth.

Jest to świetny sposób, aby łatwiej zakwalifikować instrumenty do kilku wybranych kategorii i wybrać najlepsze aktywa, które odpowiadają stylowi inwestycyjnemu danego klienta.