Chrapiesz? Wybierz się do kliniki medycyny estetycznej na laserowe leczenie chrapania

Chrapanie to uciążliwa dolegliwość zarówno dla osoby chrapiącej, jak i dla osób przebywających w jej otoczeniu. Co więcej, nieleczone chrapanie może doprowadzić do wielu poważnych dolegliwości, takich jak przewlekłe zmęczenie, brak koncentracji czy bezdech senny. Jak wyleczyć chrapanie? Przedstawiamy jeden z najmniej inwazyjnych zabiegów laryngologicznych, który potrafi odmienić życie – laserowe leczenie chrapania.

Przyczyny chrapania i jego konsekwencje

Przyczyn tego zaburzenia snu jest wiele, jednak większość sprowadza się do jednego mechanizmu: na skutek rozluźnienia mięśni podczas snu, wdychane powietrze nie ma wystarczająco dużej ilości miejsca na swobodny przepływ. Dlatego zaczyna wirować, poruszając luźnymi strukturami w jamie ustnej. Wibracyjne ruchy wydają dźwięk, który popularnie nazywamy chrapaniem. Niestety dolegliwość ta często prowadzi do znacznie poważniejszych zaburzeń zdrowia. Brak regeneracyjnego, zdrowego snu nie pozwala bowiem organizmowi na sprawne, w pełni efektywne funkcjonowanie. Najpoważniejszą konsekwencją chrapania jest bezdech senny, który może doprowadzić do niedotlenienia mózgu.

Dlatego ważne jest szybkie podjęcie leczenia chrapania, zanim wpłynie ono na nasze codzienne funkcjonowanie. Jedną z najskuteczniejszych i jednocześnie najmniej inwazyjnych metod jest laserowe leczenie chrapania dostępne m.in. w warszawskiej Klinice Miracki. Zabieg NightLase oferowany w tej klinice wykonywany jest nowoczesnym laserem erbowo-yagowym Fotona. Jest to pierwszy zabieg na chrapanie, który nie wymaga stosowania znieczulenia i odbywania długotrwałej rekonwalescencji.

Na czym polega laserowe leczenie chrapania?

Zabieg wykonywany jest przez wykwalifikowanego kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej i zostaje poprzedzony konsultacją. Jednym z niewielu przeciwwskazań do laserowego leczenia chrapania są aktywne infekcje gardła. Na pierwszej wizycie pacjent poznaje schemat terapii i dowiaduje się o spodziewanych efektach.

Leczenie chrapania laserem erbowo-yagowym polega na intensywnym podgrzaniu struktur podniebienia miękkiego, języczka, łuków podniebiennych oraz bocznych części nasady języka w celu obkurczenia i stymulacji namnażania włókien kolagenowych w tych miejscach. Dzięki powstawaniu nowego kolagenu leczona przestrzeń zyskuje na jędrności, sprężystości i sztywności, tak że przestaje jej grozić opadanie i wiotkość podczas snu.

Ze względu na bardzo niską inwazyjność zabiegu, pacjent właściwie tuż po jego zakończeniu może wrócić do swoich codziennych nawyków. Przez pierwsze dni po zabiegu nie zaleca się picia zbyt gorących lub zbyt zimnych napojów oraz spożywania bardzo pikantnych potraw. Zaleca się także spożywane dużej ilości płynów w ciągu pierwszych kilkunastu dni po zabiegu.

Jakie są inne metody leczenia chrapania?

Inną metodą leczenia chrapania, z której skorzystamy również w Klinice Miracki, jest zabieg radiochirurgiczny Ellman. Jest to bardziej inwazyjna procedura niż laserowe leczenie chrapania. Wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym i polega na wykonaniu precyzyjnych nacięć przy pomocy urządzenia wytwarzającego „zimne” fale radiowe o wysokiej częstotliwości. Cienki izolowany drucik wprowadzany jest do podniebienia miękkiego, migdałki, języczek i/lub małżowiny nosowe.

Inne zabiegi, które pozwalają zniwelować lub całkowicie pozbyć się chrapania to na przykład operacja przegrody nosowej. Inną metodą jest chirurgiczna plastyka języczka, podniebienia i gardła, która polega na wycięciu nadmiaru błony śluzowej podniebienia wraz z częścią języczka (w razie potrzeby także z migdałkami podniebiennymi) oraz nacięciu łuków podniebiennych. Zabiegi te wykonuje się najczęściej dopiero wtedy, gdy inne metody leczenia chrapania zawiodą.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.