Zorganizowanie pogrzebu i załatwienie wszelkich formalności nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza, że jest to czynność, której towarzyszą silne emocje. Zrozumiałe, że utrata bliskiej osoby może być bolesna, a wszystko inne schodzi na drugi plan, jednak pogrzebu nie można przełożyć, a formalności z nim związane, muszą być spełnione.
W takim przypadku warto skorzystać z usługi przedsiębiorcy pogrzebowego, który stopniowo poprowadzi rodzinę przez organizację pogrzebu.
Akt zgonu – co dalej?
Podstawą wszelkich czynności związanych z organizacją pogrzebu jest otrzymanie dokumentu potwierdzającego zgon, tzw. kartę zgonu. Jeśli osoba umrze w domu, należy wezwać lekarza. Jeżeli zgon nastąpił w szpitalu, kartę wydaje się w szpitalu. Powiadomiony przez rodzinę zakład pogrzebowy przewozi zwłoki do kostnicy .
Tu warto zaznaczyć, że ciało zmarłego można przechowywać w domu maksymalnie 72 godziny. Wyjątkiem jest zgon, który nastąpił w skutek choroby zakaźnej. Wówczas czas ten skraca się do 24 godzin.
Kolejnym ważnym krokiem jest dopełnienie formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego. To właśnie tam następuje wystawienie aktu zgonu, który jest podstawą do otrzymania zasiłku pogrzebowego. Należy zaopatrzyć się w trzy odpisu aktu zgonu, które mogą przydać się w ewentualnym postępowaniu spadkowym , czy otrzymaniu polisy na życie.
Otrzymane dokumenty należy następnie przedstawić w kancelarii parafialnej, gdzie będzie się odbywał pogrzeb. Jeżeli rodzina zmarłego decyduje się na pogrzeb świecki, wówczas księdza zastępuje tzw. mistrz ceremonii. Ze względu na fakt, że Polska jest krajem katolickim i tego typu pogrzeby należą do rzadkości, mistrzów ceremonii jest niewielu. W związku z tym zakład pogrzebowy powinien mieć do dyspozycji specjalnie w tym celu wykwalifikowanego pracownika.
Rola domów pogrzebowych
Na tym etapie wszystko można powierzyć przedsiębiorcy pogrzebowemu, który będzie odpowiedzialny za:
- przygotowanie i zawieszenie klepsydr,
- zorganizowanie trumny lub urny (w przypadku kremacji),
- organizację konduktu pogrzebowego,
- złożenie kwiatów do grobu.
Ostatnim krokiem jest ustalenie szczegółów ceremonii w kościele i na cmentarzu. Te szczegóły należy omówić z księdzem, który będzie odprawiał mszę pogrzebową. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź usługi pogrzebowe Warszawa i poznaj więcej szczegółów.
Czy Kościół może odmówić udzielenia pogrzebu?
Prawo Kanoniczne wyraża się w tym przypadku dość jasno i precyzuje, kiedy Kościół może odmówić pogrzebu. Są to następujące przypadki:
- zmarły był heretykiem, schizmatykiem
- zmarły dokonał apostazji, czyli "wypisał się" z Kościoła Katolickiego
- zmarły wybrał spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze chrześcijańskiej
- zmarły był grzesznikiem w sposób jawny i oczywisty, a jego pogrzeb może wzbudzić zgorszenie
Przebieg ceremonii pogrzebowej
Zwykle pierwszym elementem jest wystawienie ciała zmarłego, które odbywa się w kaplicy przy zakładzie pogrzebowym. Jest to czas dla rodziny, która może po raz ostatni zobaczyć zmarłego przed pochówkiem. Zdarza się również, że niektóre rodziny decydują się na pożegnanie zmarłego w domu, wówczas obowiązek przewiezienia ciała do domu, a następnie do Kościoła, spoczywa na zakładzie pogrzebowym.
Po przewiezieniu zmarłego do Kościoła odprawiona zostaje msza żałobna, która od zwykłej mszy różni się jedynie tym, że kazanie jest w całości przeznaczone ku pamięci zmarłego, zahacza również o tematykę śmierci i życia wiecznego. Na specjalną prośbę rodziny i za zgodą księdza, kazanie może być zastąpione mową pogrzebową, którą wygłasza członek rodziny zmarłego.
Po mszy świętej żałobnicy w kondukcie pogrzebowym udają się na cmentarz, gdzie po zmówieniu modlitw, ciało zmarłego zostaje złożone do grobu, na którym uczestnicy pogrzebu składają kwiaty i wieńce.