Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Warszawa

Mieszkanie na wynajem – czy to wciąż opłacalna inwestycja?

W ostatnim czasie przybywa osób kupujących nieruchomość z myślą o późniejszym wynajmie. Wiele z nich zadaje sobie pytanie, czy lokowanie pieniędzy wciąż ma sens. Niektórzy twierdzą, że zakup mieszkania w tym celu przestaje być opłacalny. Warto wspomnieć, że do tej pory najem był stosunkowo bezpiecznym sposobem inwestowania w nieruchomości. Czy wynajem lokalu wciąż jest opłacalny? Sprawdzamy.

Inwestowanie w nieruchomości - kiedy lokować kapitał?

Inwestowanie dużych środków pieniężnych zawsze może wiązać się z ryzykiem, że coś może pójść nie tak. Istnieją jednak rozwiązania bardziej stabilne, jak lokaty kapitału. Dobrym rozwiązaniem jest zakup mieszkania celowo pod wynajem długoterminowy. Zarówno wielu inwestorów, jak i mieszkańców uznaje to za dobry pomysł na biznes. Dlaczego? Przede wszystkim można zauważyć, że popyt na mieszkania na wynajem utrzymuje się już od kilku lat na bardzo wysokim poziomie. Warto także wspomnieć o tym, że w najbliższym czasie może nawet przewyższyć podaż. Oznacza to, że właściciele nieruchomości usytuowanych w dobrych lokalizacjach, nie będą musieli się już martwić o późniejszą sprzedaż lokali bądź ich wynajem. To doskonała forma zabezpieczenia przyszłości.

Inwestowanie w nieruchomości - dobry pomysł na biznes?

Na samym początku warto wspomnieć, że w ostatnich latach wzrosły ceny na rynku nieruchomości. Ponadto po wybuchu pandemii koronawirusa, rynek najmu zdecydowanie się zmienił. Obecnie inwestowanie w nieruchomości na wynajem jest opłacalne, natomiast staje się ono coraz trudniejsze. Rynek mieszkaniowy dynamicznie się zmienia, co przekłada się na większe ryzyko niepowodzenia inwestycji. Dodatkowo, wysokie ceny mieszkań, a także wymagania najemców - dotyczące standardu lokali - negatywnie wpływają na powodzenie takiej transakcji, a także całego biznesu. Najemcy szukają nieruchomości o wysokim standardzie w ścisłym centrum miast, a jak wiadomo te są z reguły bardzo drogie. Należy również wspomnieć, że do finalnej kwoty trzeba doliczyć koszt remontu oraz koszt wyposażenia.

Atrakcyjna nieruchomość - co oznacza?

Inwestowanie w nieruchomości to transakcja, do której należy się odpowiednio przygotować. Warto zaznaczyć, że nie każdy lokal będzie budził takie samo zainteresowanie wśród potencjalnych najemców. Jakie aspekty wpływają na atrakcyjność i przede wszystkim zysk z wynajmu? Wybór odpowiedniej lokalizacji to zdecydowanie jeden z najważniejszych aspektów przy zakupie nieruchomości. Niezmiennie od kilku lat dużym zainteresowaniem cieszą się takie aglomeracje, jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Poznań. Atrakcyjne położenie a także rozbudowana sieć węzłów komunikacyjnych i dobre skomunikowanie z innymi dzielnicami czy miastami to zdecydowanie priorytety, na które warto zwrócić uwagę. Ponadto liczne punkty handlowo-usługowe, placówki zdrowotne, czy edukacyjne zwiększają zainteresowanie okolicą.

Wiele osób zastanawia się nad wyborem m.in. budynku z wielkiej płyty czy nowoczesnego apartamentu. Z pozoru to właśnie druga opcja wydaje się bardziej oczywista, gdyż niemal każdy chciałby zamieszkać w luksusowym mieszkaniu o podwyższonym standardzie. Warto wspomnieć, że to właśnie na nieruchomościach położonych w starym budownictwie można zarobić najwięcej. Przede wszystkim ceny takich lokali są stosunkowo niskie, co przekłada się na szybszy zwrot zakupu. Według ogólnodostępnych informacji dotyczących rynku nieruchomości, większość osób zdecydowanie chętniej inwestuje w mniejsze metraże. Dodatkowo loggie a także dodatkowe miejsca do przechowywania są na wagę złota.