Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Warszawa

Mieszkanie z rynku wtórnego – ile kosztuje remont?

Mieszkania z rynku wtórnego kuszą niższą ceną i lepszą lokalizacją w porównaniu z nowo powstającymi inwestycjami deweloperskimi. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego zazwyczaj mamy do czynienia z nieruchomością przeznaczoną do gruntownego remontu. Możemy zatrudnić wyspecjalizowaną ekipę remontową lub, jeśli chcemy zaoszczędzić, możemy wykonać remont na własną rękę. W zakres prac remontowych, które czekają nas po zakupie mieszkania z rynku wtórnego, wchodzą zazwyczaj: wykończenie ścian, podłóg, wyposażenie łazienki i kuchni w niezbędne sprzęty, a także umeblowanie pokoi. Przyjrzyjmy się szczegółowo kosztom, jakie związane są z remontem mieszkania z rynku wtórnego.

Remont łazienki

Pomieszczeniem, które niewątpliwie wymaga najwięcej pracy, jest łazienka. Gdy zdecydujemy się na generalny remont, musimy liczyć się z kosztami związanymi z szeregiem czynności. Na podłodze musimy wykonać wylewkę, na którą następnie ułożymy płytki i wykończymy fugą. W przypadku ścian czeka nas ich odpowiednie przygotowanie, a następnie położenie płytek i malowanie. W przypadku starych instalacji warto zadbać o wymianę hydrauliki i elektryki, konieczne może być zatrudnienie specjalisty. Podczas remontu łazienki warto uwzględnić budżet przeznaczony na wymianę drzwi, zakup niezbędnych sanitariatów takich jak: wanna lub prysznic, toaleta, umywalka i opcjonalnie bidet. Średnio koszt kompleksowego remontu łazienki o powierzchni 7 metrów kwadratowych będzie nas kosztował w zależności od miasta i wybranych materiałów między 7 000 a 10 000 złotych.

Remont kuchni

Podczas remontu kuchni czeka na nas podobny zakres prac dotyczących podłogi, ścian i instalacji, jak w przypadku łazienki. Dodatkowo musimy dobrze zaprojektować i zamówić meble kuchenne, tańszą opcją będzie wybór mebli kuchennych z marketu budowlanego, jednak jeśli chcemy idealnie dopasować zabudowę do wymiarów kuchni, najlepiej zdecydować się na stolarza. Podczas zakupu sprzętu AGD, koniecznie musimy zwrócić uwagę na: lodówkę, zmywarkę, kuchenkę indukcyjną, piekarnik oraz kuchenkę mikrofalową. Do kosztorysu należy również doliczyć: zlewozmywak, baterię i okap. Średni koszt remontu kuchni o metrażu wynoszącym 11 metrów kwadratowych, przy użyciu mebli z marketu budowlanego wynosi między 8 000 a 12 000 złotych.

Remont pokoju dziennego i sypialni

Mieszkania na sprzedaż w Warszawie najczęściej oferują układ składający się z dwóch lub trzech pokoi. Remont pokoju dziennego i sypialni w porównaniu do łazienki i kuchni jest mniej skomplikowany. Zazwyczaj musimy liczyć się z zerwaniem istniejącej podłogi oraz położeniem nowych paneli, desek podłogowych lub paneli winylowych. Kolejnym krokiem jest wykonanie gładzi i malowanie ścian. Na sam koniec pozostaje nam umeblowanie pomieszczeń. Remont pokoi możemy wykonać sami, co znacznie obniży koszty, które w tym przypadku mocno uzależnione są od materiałów oraz mebli jakie wybierzemy. Średnio jest to koszt wynoszący między 10 000 a 15 000 złotych na jedno pomieszczenie.