Problemy podczas zakupu nieruchomości – jak ich unikać?

Proces zakupu mieszkania jest złożony, łatwo więc w jego trakcie popełnić kosztowne błędy. Chcesz ich uniknąć? Zobacz, o czym powinieneś pamiętać, poszukując mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego.

Sprawdzenie mieszkania pod względem formalno-prawnym

Interesują Cię mieszkania na sprzedaż w Wawrze? Niezależnie od tego, czy poszukujesz oferty z rynku pierwotnego, czy też lokalu z drugiej ręki, powinieneś sprawdzić nieruchomość pod względem prawnym. Jeszcze kilka lat temu w mediach głośno było o ryzyku związanym z zakupem tzw. „dziury w ziemi”. Mimo wprowadzenia do prawodawstwa mechanizmów mających chronić klientów indywidualnych, kupujących w dalszym ciągu obowiązuje weryfikacja nieruchomości pod względem formalno-prawnym. Przykład? Powinieneś upewnić się m.in. czy osoba podająca się za właściciela nieruchomości na pewno nim jest.

W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera istotne jest sprawdzenie umowy deweloperskiej pod kątem występowania w niej niekorzystnych zapisów. Jeżeli nie masz wystarczającej wiedzy, skorzystaj z pomocy radcy prawnego. Przeanalizuje on zarówno treść księgi wieczystej, jak i umowy z deweloperem. To prosty sposób, aby uniknąć zakupu choćby nieruchomości zadłużonej.

Odbiór mieszkania? Najlepiej z pomocą specjalisty

Często perspektywa otrzymania od dewelopera kluczy do mieszkania wywołuje tyle emocji, że nowi właściciele nie zwracają uwagi na to, co tak właściwie otrzymują, odbioru mieszkania dokonując bez uprzedniego przygotowania. Tymczasem jest to ten moment, gdy można zgłosić deweloperowi swoje uwagi. Poinformowanie dewelopera o krzywych ścianach czy zawilgoceniu w późniejszym terminie może kosztować nabywcę sporo nerwów – wykonawca może odmówić wykonania poprawek. Jak uniknąć takiego błędu?

Najprostszym sposobem jest skorzystanie z usług fachowca, który specjalizuje się w odbiorach nieruchomości. Takie firmy działają w każdym większym mieście Polski. Jest to jednocześnie rozwiązanie tańsze niż samodzielne likwidowanie usterek niezauważonych na etapie odbioru.

Jak dopasować mieszkanie do potrzeb własnych lub najemcy?

Sporo błędów możesz popełnić również na etapie poszukiwań mieszkania czy domu. Brak rozpoznania rynku, presja czasowa czy błędne określenie swoich możliwości finansowych mogą spowodować poważne problemy już po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży w kancelarii notarialnej. Przykładowo nieruchomość może być:

  • zbyt duża lub za mała – w pierwszym przypadku będziesz ponosił zbędne koszty, w drugim Ty i Twoja rodzina (czy lokator) będziecie odczuwać dyskomfort,
  • położona w głośnej lub źle skomunikowanej okolicy – to spory kłopot, gdy pracujesz w domu lub do pracy dojeżdżasz komunikacją miejską,
  • niedostosowana do celu, w jakim chcesz ją kupić – przykładem może być zakup mieszkania w kurorcie z myślą o wynajmie długoterminowym.

Jak uniknąć tych błędów? Sprawa jest prosta – w pierwszej kolejności powinieneś sprecyzować swoje potrzeby i dokładnie określić, w jakim celu zamierzasz kupić nieruchomość mieszkaniową. Przeglądanie ofert i wybór najbardziej atrakcyjnych propozycji to dopiero kolejne kroki.